Kapitalism on saavutanud ühe edu teise järel, kuid kapitalismi mudelit peab tõhustama, ütles endine Föderaalreservi esimees Alan Greenspan.
„Kapitalismi toimimisviisi peab parandama,” ütles ta. „Kuigi tsentraliseeritud majandusvorm ei pruugi enam usaldusväärne olla, siis vabaturumajandus pole veel kaugeltki võitnud.”
Greenspani sõnul on halastamatu konkurents, mis määratleb turukapitalismi, ebakõlas inimlike kaasasündinud soovidega stabiilsuse ning tsiviliseerituse järele. Ühtlasi usub endine Föderaalreservi esimees, et ahnus ja omakasupüüdlikkus, mida seostatakse kapitalismiga, on inimloomuse tunnusjooned, mitte turukapitalismi.
Greenspani arvates nakatab anti-kapitalistlik hoiak neid, kes ajavad segamini semukapitalismi vabaturumajandusega.
„Semukapitalism leiab aset siis, kui valitsusjuhid vastutasuks poliitilisele toetusele, soosivad erasektoris üksikisikuid või teatud ettevõtteid. See ei ole kapitalism, see on semukapitalism,” ütles ta.
Greenspani arvates ei ole kapitalismile alternatiive. „Vaatamata kapitalismi ebatäiuslikkusele ei ole ükski teine režiim suutnud tulla vastu inimeste vajadustele nii nagu seda on suutnud kapitalism,” ütles ta.
Seotud lood
Võimalusi majanduse tööle saamiseks on väga vähe ning kapitalism on asunud ennast ise hävitama, ütles majandusteadlane Nouriel Roubini.
Näib, et Karl Marxil oli osaliselt õigus, kui ta väitis, et globaliseerumine, finantsvahendus jooksevad amokki ning tulude ja jõukuse ümberjaotamine tööjõult kapitalile viib kapitalismi enesehävitamiseni . (Kuigi tema arvamus, et sotsialism oleks parem, on osutunud valeks).
Just see on iga kolmanda Bloombergi küsitletud rahvusvahelise investori selge arvamus. Süsteem vajab nende silmis radikaalseid muutusi.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.