Eesti Taastuvenergia Kojaga liitunud taastuvenergia tootjad peavad kahetsusväärseks, et hoolimata taastuvenergia tootjate ettepanekutest austada sektorisse seni riigi heakskiidul tehtud investeeringuid tegi majandusministeerium taastuvenergia tasu eelnõus ettepaneku alandada tagasiulatuvalt taastuvenergia toetusi olemasolevatele tootjatele.
Taastuvenergia tootjad on valmis arutama erinevaid lahendusi, kuidas tarbijatele energiakandjate hinnatõusuga kaasnevat koormust vähendada, ent see ei saa puudutada olemasolevatele taastuvelektri tootjatele tagasiulatuvalt taastuvenergia toetuste muutmist, teatasid tootjad.
Koja juht Rene Tammist leidis, et investorid on teinud Eesti taastuvenergia sektorisse investeeringud lähtuvalt riigi seatud eesmärkidest, riigi eest ja riigi sätestatud tingimustel. "Seetõttu on tagasiulatuv tasude muutmine sõnamurdlik ja rikub investorite õiguskindluse printsiipi, halvendab riigi investeerimiskliimat, pidurdab investeeringuid uutesse energiatootmisvõimsustesse ning mõjub hävitavalt riigi mainele välisinvestorite silmis," seisab koja teates.
Majandusministeeriumi vähendatav toetus vähendab tarbijate elektrihinda ligi 1%. "Suurema efekti saavutaks, kui lõpetada igasugune toetuste maksmine Narva Elektrijaamades hakkepuidu ja põlevkivi koospõletamisele," leiab Eesti Taastuvenergia Koda.
Tammist lisas, et „kui põlevkivienergeetikat toetab riik tasuta CO2 kvoodi, riigieelarvelise eraldise ja subsideeritud põlevkivi hinna kaudu, siis taastuvenergia arendamise kulu on täielikult jäetud tarbija kanda. Koda on teinud rea ettepanekuid, kuidas tarbijatelt taastuvenergia arendamisega mitte koormata. “Kui viimase viie aastaga on taastuvenergia tootjaid toetatud kokku ligi 100 miljoni euro eest, siis põlevkivienergeetika subsiidiumid ulatuvad 250-300 miljoni euroni ainuüksi ühes aastas. Käesoleval aastal lisandub siia veel ka Eesti Energia põlevkivienergeetika investeeringuid toetav 150 miljoni euro suurune riigieelarveline eraldis," loetleb Tammist.
Uutele tootmisvõimsustele kavandatavate muudatuste protsess eeldab koja hinnangul põhjalikku arutelu, mis peab hõlmama Eesti energiapoliitika pikaajalisi arengusuundi, tagamaks energiatootmiseks kasutatavate primaarenergiaallikate mitmekesisuse ja tootmisvõimsuste hajutatuse.
"Täna avaldatud eelnõu ei arvesta ka Taastuvenergia Koja liikmete tehtud ettepanekuid uute tootmisvõimsuste kohta," väidavad energiatootjad. "Reeglite muutmine olemasolevatele investeeringutele muudab mis tahes uue toetussüsteemi sealhulgas ka kõnealuse eelnõu mõttetuks, kuna ettevõtjad ja finantseerijad on sunnitud eeldama, et riik oma lubadustest kinni ei pea.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.