Tegevuseeskirja said kirja pandud punktid, et veoaluseid saavad parandada ainult need ettevõtted, kellel on selleks volitused. Lootus on, et piraataluste müüjaid ja nende parandajaid jääb vähemaks.
Kui lepingu kaks osapoolt nõustuvad üldtingimustega, siis sisuliselt nõustuvad nad sellega, et ei lase oma standardseid pakendid parandada kuskil litsentsi mitte omavas ettevõttes. Selle jaoks on olemas litsentseeritud ettevõtted.
Südametunnistuse küsimus. Ainult eeskirjaga ei muutu midagi, see jääb iga ettevõtte südametunnistusele, kus ta seda teeb. Salaviina ja -kütust ei osteta, aga alus, mis on samuti registreeritud kaubamärk, leiab sageli väärkasutust. Ringluses võib olla umbes 70–80% piraataluseid, mis ei vasta nõuetele.
Kui ringluseeskirja juurde lisada kvaliteedinõuded, nõuded ka konkreetsele pakendile, siis on näha, mis on õige ja mis ei ole. Saaja ja saatja peaksid jälgima, et kaup liiguks ainult õigetel alustel. Piraataluseid ei tohiks vastu võtta.
Suurettevõtete eeskuju. Eesti ettevõtjaid peaksid ostma sertifitseeritud aluseid sealt, kus on litsents olemas. Sel juhul jääb vastutus müüjale, markeering on peal ja saab tuvastada, kust see tuli.
Olukorra paranemine peab algama suurtest ettevõtetest ehk arvamusliidritest, sest nende sõnadel on suurem mõju kui väiksematel ettevõtetel.
Samm-sammult
Mida aitab eeskiri reguleerida
1. Lepi kokku. Enne, kui tehakse ostu-müügileping, tuleb ostja ja müüja vahel kokku leppida, kes ja kuidas annab üle aluse ja kes selle saab. Omaniku staatus ja sellega kaasnevad kulud tuleb ostu-müügi lepinguga kokku leppida.
2. Kaubaalus on võrdne kaubaga. Kauba ladustaja, kes pani kauba aluste peale, peab jälgima, et kaubaalus vastaks nõuetele ehk kui raske on toode, selle iseärasused ning et kaubaalus oleks transpordiks ja ladustamiseks kõlbulik.
3. Pane kirja. Kui korras on kauba alla pandud alus, kontrollitakse mahalaadimisel. Kui tuvastatakse, et see on vedamisel kannatada saanud, pannakse see dokumenti kirja ning vastutab vedaja.
4. Jälgi teekonda. Vedaja jälgib ka seda, kui kaup peale laaditakse ja kas see on tervetel alustel. Põhimõtteliselt jälgitakse aluse teekonda samamoodi nagu kauba teekonda.
5. Kasuta kaubaaluse kogumispunkti. Tekib võimalus anda kaubaalused üle punktides, kus neid kogutakse, ning tootjad, kes aluseid vajavad, saavad need sealt kohe kasutusse võtta. Vajalik selleks, et alused ei sõidaks tühjalt mööda Eestit ringi, vaid kohapeal oleksid need punktid olemas.
Tasub teada
ELEA tegevuseeskiri
Esimene osa reguleerib tegevuseeskirja kohaldamist, nähes ette makseviisi, veopakendi omandi, vastuvõtu, parandamise ning muid küsimusi. Pakendiseaduse mõttes on pakendeid kolme liiki: müügipakend, rühmapakend ning veopakend. Eeskirjaga reguleeritav ringlussüsteemis kasutatav veopakend on pakendiseaduse mõttes kolmandane pakend. Tegevuseeskirja kohaselt on veopakendil igal ajahetkel omanik. Nii sätestatakse, et muu kokkuleppe puudumisel on omanikuks isik, kelle valduses on veopakend. Tegevuseeskiri on dispositiivse iseloomuga, seega eeldab kohaldamine huvitatud poolte kokkulepet. Tegevuseeskirjad on siduvad vaid osapooltele, kes on nende kohaldamises kaubandus- ja veolepingutes kokku leppinud.
Teine osa reguleerib tegevuseeskirjas kasutatud mõisteid, sisaldades veopakendi ringlusega seotud isikute, koostatavate dokumentide ja pakendi nõuete tähendusi.
Kolmas osa reguleerib veopakendi eest tasumise makseviise. Veopakendi väärtuse, selle veoga seotud kulud jms määravad veoprotsessi osalised eraldi lepingus, tegevuseeskirjas taolisi hinnakokkuleppeid ei sisaldu.
Neljas osa reguleerib ringlussüsteemi toimimist, nähes ette veopakendiga kauba saatmise ja tühjade veopakendite tagastamise korra, samuti veopakendite parandamise korra.
Viies osa reguleerib tegevuseeskirjast teavitamise ja selle muutmise korda. Tegevuseeskiri tehakse kõigile kättesaadavaks ELEA kodulehe kaudu aadressil:
www.elea.ee. Tegevuseeskirja toimimist hakkab jälgima ELEA juhatuse otsusel moodustatud ELEA veopakendi komisjon, mille koosseisu kuuluvad nii ELEA kui ka teiste turuosaliste esindajad.ELEA veopakendi komisjon analüüsib ka kohaldamisel kerkinud probleeme ning teeb vajadusel tegevuseeskirja muutmise ettepanekuid.
Käidelda tohib vaid litsentsiga
Euroalus: laialdaselt kasutatud, mõõtmetega 800×1200×400 mm, kandevõimega 2,5 tonni.Litsents: Tootjad ja parandajad peavad taotlema Euroopa Alusteassotsiatsiooni EPALi tasulise litsentsi, mis selgitab lahti pisimad detailid – nõuded aluse valmistamisel kasutatud puidule, annab ette lubatud naelte tarnijad jne. Litsentsi uuendatakse igal aastal.kontroll: EPAL teeb tootjate juures kvaliteedikontrolli reide.Eesti Logistika ja Ekspedeerimise Assotsiatsioon töötas eelmise aasta lõpus välja kaubaaluste ringluse üldtingimused.
Allikas: Metrosystemi müügijuht Villem Massur, Shenkeri tegevdirektor Meelis Arumeel, Logistika Plussi logistikajuht Madis Rõžov
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.