Võlglaste avalikkuse ette toomine peaks olema kuidagi reglementeeritud, sest heatahtlike firmade jaoks raskendab nimekirjas olek kehvast situatsioonist väljatulekut, arvas Wendre ASi juhatuse esimees Vahur Roosaar.
Inkassofirmade vahel on tekkinud diskussioon selle üle, kas avalikustada võlgaste nimekirju. Äripäev küsib täna ettevõtjatelt, kas võlglaste avalik häbiposti panek on õigustatud või mitte.
„Mõnes mõttes on see krooniliste ja pahatahtlike võlgnike puhul muidugi üks mõjutusvahend, et nad oma kohustusi tõsiselt võtaks. Samas kui ettevõte otsib oma muredele lahendust, raskendab võlgadega ülespanemine tema võimalust sellest situatsioonist välja tulla,“ arvas Roosaar, et ülesriputamine peaks olema väga ettevaatlik.
Inkassofirmadele on see Roosaare sõnul ehk lihtne lahendus, kuid avalikkuse ette toomine peaks tema meelest olema kuidagi reglementeeritud.
Kui tahetakse kellegagi äri alustada on Roosaare sõnul infot võimalik saada ka teiste päringute kaudu. Välismaa ettevõtete krediidikõlblikkuse kontroll käib juhi kinnitusel nagunii teistmoodi. Meil käib see läbi krediidikindlustuse süsteemi, sõnas ta.
Julianuse poolt avaldatud võlglaste nimekirjasid Roosaar enda sõnul vaadanud pole, kuna Wendrel on Eesti äri osakaal suhteliselt väike. „Väikeste firmade puhul on meil konkreetsed reeglid, et ettevõte maksab meile ette. Pikaajalised koostööpartnerid oleme enda jaoks läbi krediidikindlustuse süsteemi ära katnud,“ lausus Roosaar kinnitades, et need süsteemid toimivad täna väga hästi.
Seotud lood
Kohe võlglase lisamist avalikku nimekirja ma õigeks ei pea, sest homme on talle ehk tarvis ka kaupa müüa. Pean temaga ikka viisakalt arutama, sõnas Ensto Ensek ASi juht Üllas Täht.
Rakvere Lihakombinaadi juhi Anne Mere arvates võivad võlglaste nimekirjad avalikud olla ja temagi vaatab need aeg-ajalt läbi.
Julianuse ja meie klientide meelest elab Eestis häirivalt palju isikuid, kes arvavad, et laenu andmine on ainult võlausaldaja äri huvides. Et see on pigem laenuandja enda risk, kui talle raha tagasi ei maksta. See on ebameeldiv väärarusaam, kirjutab Julianus Inkasso juhatuse esimees Ülar Maapalu.
Creditreformi hinnangul ei ole avalik häbistamine võlamenetluses kõige tulemuslikum, leiab Creditreform Eesti OÜ tegevjuht Reimo Tomingas.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.