Tootlikkuse kasvuta viib palgakasv Eesti konkurentsivõime kiiresse hävingusse, leiab endine rahandusminister ja praegune riigikogu liige Aivar Sõerd.
Madalat palka on peetud aastaid Eesti eeliseks. Kas madal palk on Eestile siiani eeliseks, arutleb Aivar Sõerd.
No tegelikult peame ikka vaatama tööjõu tootlikkuse näitajat. See on põhiline. Euroopas on tootlikkuses suunanäitaja Saksamaa ja mida rohkem lõuna poole, näiteks Portugalis, Hispaanias, Kreekas, seda rohkem on tootlikkusega probleeme. Kui Eestis tootlikkusega asi käest ära läheb, on see riigi konkurentsi küsimus. Tehaste arv pole näitaja, eksportida saab teenust, näiteks ka turismisektoris. Lugesin jah seda artiklit (Äripäeva reedese lehe esikaanelugu – toim), seal oli mõte, et võiks kasumi (palkadena – toim) laiali jagada. Kuhu me nii omadega jõuaksime? Oluline on, et toodaksime ja ekspordiksime seda, mida vajatakse ja teeksime seda konkurentsivõimelise hinnaga.
Seotud lood
Äripäeva tabel, kus võrdlesime edukate ettevõtete kasumit ja töötajate palgakulu, ei kandnud mõtet, et ettevõtja peaks kogu kasumi palkadeks maksma. See näitas, kuidas madal palgakulu aitab kaasa edukate ettevõtete ärile.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?