„Töötasin esimene aasta 14 tundi päevas praktiliselt ilma puhkepäevata. Siis sain aru, et see pole edukus, kui 40. eluaastaks teenid miljon dollarit ja sured infarkti, ning otsustasin, et see energia, mis olen kulutanud firma arenguks, tuleb suunata õigete inimeste otsimiseks. Kes oleksid andekamad kui mina,” kirjutab Tavidi suuromanik tänases Äripäevas.
Kahekümne aastaga ASi Tavid väikesest, paari töötajaga valuutavahetusputkast rahvusvaheliseks kuues riigis tegutsevaks ettevõtteks kasvatanud Alar Tamming kirjutab tänases Äripäevas oma kogemustest ja põhimõtetest, sealhulgas sellest, et ettevõte edu taga on paljuski motiveeritud ja juhist andekamad töötajad.
Tamming avaldab gasellinädala raames Äripäeva lugejatele mitu näiliselt kummalist põhimõtet. Nii pole Tavid kunagi võtnud laenu. Samuti ei ole ettevõte 20 aasta jooksul koostanud ühtegi aasta-, kasumi- ega reklaamieelarvet. „Oleme veendunud, et need ei too mitte ühtegi lisasenti ega aita ettevõtte arengule kaasa, küll aga tekitavad segadust ja palju paksu verd,” selgitab Tamming ise, lisades, et peab täpset arvestust eelmisel päeval, nädalal, kuul, aastal toimunu üle, et operatiivselt otsustada, mis suunas liikuda. „Plaanimist ei tohi segi ajada visioonidega. Need on Tavidil alati olemas olnud.”
Üksikasjalikult saab lugeda juba tänasest Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.