Eestis umbes 1000 inimesele tööd pakkuva ja Helsingi börsil noteeritud PKC Groupi läinud aasta ja neljanda kvartali käive tegi ülevõtmiste abiga järsu hüppe. Ülevõtmistega laiendati enda tegevust Põhja-Ameerikas, kus oodatakse prisket kasvu ajal, kui Euroopa turg peaks prognooside kohaselt kahanema.
"Nende kahe ostuga tõusis PKC Group maailma suurimaks veoautode juhtmete valmistajaks," selgitas PKC Groupi nõukogu liige, aktsionär ja firma suuruselt teise aktsionäri ASi Harju Elekter nõukogu liige ning omanik Endel Palla, kellele kuulub ka osalus Keilas PKC Eestit majutavas tööstuspargis Harju KEK AS.
Nende kahe ostu all peab Palla silmas läinud aasta 30. aprillil üle võetud Segu firmasid, mis omavad tehaseid Saksamaal, Poolas ja Ukrainas. Oluliselt suurem samm tehti sügisel, kui 1. oktoobrist alates on grupis ka AEESi ettevõtted, mille tehased paiknevad USAs, Mehhikos, Brasiilias ja Iirimaal.
PKC võttis endast sisuliselt kolm korda suurema ettevõtte üle, millega suurendati enda osakaalu lootust andval Põhja-Ameerika turul. Ülevõtmisega on nüüd firma klientide nimekirjas sellised nimed nagu Daimler Trucks, Ford, General Motors, Harley Davidson jpt.
Esialgu paistab, et ka taktikaliselt oli tegu väga hea käiguga, sest Euroopas on mitmete murede tõttu turg tõenäoliselt langemas, millest andis märku ka neljanda kvartali käibe kahanemine. "USA tegevuse ülevõtmine toimus erakordselt õigel ajal. Kui Euroopa vaagub ja turu languseks ennustatakse 10%, siis USAs ollakse täis optimismi ja kasvuks ennustatakse 20%," ütles optimismi täis Palla.
Tegu oli tõesti väga hea ajastusega, kiidab PKC Groupi juhatuse esimees Harri Suutari Palla sõnadele kaasa. Tema sõnul kasvas eelmisel aastal USA raskeveokite turg 60% ning sel aastal oodatakse kasvuks 20%, mis lubab oodata käibe ja kasumi kasvamist ajal, kui Euroopa turul ei lähe sedavõrd hästi.
"Üks ülevõtmiste põhjusi oli suurendada enda tegevust üle maailma. Meie kliendid on rahvusvahelised ettevõtted ja nüüd me suudame neile lähemal olla ja pakkuda enamat," selgitas Suutari ülevõtmiste tagamaid.
Suurte ülevõtmiste loomulik tulemus on ka käibe järsk kasv kolmveerandi võrra. 2011. aastaga kogus PKC Group 550,2 miljonit eurot käivet ehk 74,1% rohkem, kui 2010. aastal, kui firma oli käive 316,1 miljonit. Neljandas kvartalis oli käibe kasv veelgi muljetavaldavam - 163,2%. Kolme kuu käive küündis 242 miljoni euroni.
Kasvanud on ka grupi kasum, kuid kasumlikkus on saanud hoobi. Konsolideeritud tegevuskasum 2011. aastal oli 34,5 miljonit eurot ehk 6,3% netomüügist. Aasta varem teeniti 29,7 miljonit eurot, mis netomüügist moodustas 9,4%. Jättes välja ühekordsed kulud, oli tegevuskasum 42 miljonit, mis moodustab 7,6% netomüügist. Aasta varem oli sama näitaja 10%. PKC Groupi aastakasum kasvas 19,68 miljonilt eurolt 23,44 miljonile eurole.
Nii Palla kui Suutari sõnul on see loomulik ning midagi hullu lahti ei ole. "Ajalooliselt on USA äri kasumlikkus olnudki madalam võrreldes meie äridega Euroopas," selgitas Suutari. Palla lisas, et kasumlikkuse kahanemine ei kohuta neid.
"USAs võeti endast kolm korda suurem ettevõte üle ja kasumlikkuse kahanemine tuleneb peamiselt ülevõtmisega seotud kuludest. Eks kasum mõnevõrra nõrgemaks jääbki, aga see ei tohiks omanikke kohutada, sest absoluutnumbrid on oluliselt suuremad tulevikus," ütles Palla ja lisas, et kasumlikkus protsendina pole nii oluline, kui absoluutnumbrid.
Lisaks tegi firma ettepaneku maksta välja rekordiline dividend. Läinud aasta eest makstakse välja 60 senti aktsia kohta ehk kokku 12,7 miljonit eurot. Aasta tagasi maksis PKC dividende 55 senti aktsia kohta.
"Omanikuna olen tulemustega rahul ka seetõttu, et dividendi ettepanek oli suurem kui kunagi varem," ütles aktsionärina umbes 112 000 aktsiat omav ja ligi 70 000 eurot omanikutulu teeniv Palla. PKCs 6,54% osalust omav AS Harju Elekter teenib dividendide pealt 830 000 eurot tulu, mis peaks kajastuma firma II kvartali tulemustes.
PKC Group omab Keilas ASi Harju KEK tööstuspargis tütarettevõtet PKC Eesti, mis läinud aastal valiti Äripäeva poolt aasta edukaimaks ettevõtteks. Suutari sõnul vastasid firma tulemused juhtkonna ootustele ning Palla lisas, et ülevõtmised kuidagi Eesti tegemisi ei mõjuta.
Küll aga on grupi tegevjuht mures Eestis kasvavate palkade pärast. "Tööjõukulud Eestis on kallimad kui mitmetes meie teistes tehastes ja ma olen selle arengu pärast veidi mures," ütles Suutari. "Me peame osa enda tegemisi mujale viima, kuid antud hetkel see suur probleem ei ole, kuid see on mure," lisas tegevjuht, kes enda sõnul lähiajal mingeid muutusi Eestis ette ei näe.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
Seni eduka PKC Eesti käive ja kasum vähenesid mullu, põhjuseks nõudluse vähenemine juhtmekimpe tegeva firma toodangu järele.
Eestis umbes 1000 inimesele tööd andev PKC Group kasvatas tänu ülevõtmistele 2011. aastal käivet kolmveerandi jagu. Kuigi ka kasum kasvas, on firma kasumlikkus vähenenud.
Harju Elektri osalusega PKC Groupi kolmanda kvartali käive kasvas 24%, kuid kasum kukkus, selgus ettevõtte aruandest.
Eksportööride edetabelis kõrgel kohal oleva PKC Eesti juhatuse esimees Jani Kiljala sõnul ettevõte Eestist tootmist ära ei koli, sest praegu luuakse siia hoopis kontserni kompetentsikeskust.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.