Kui konservatiivid muretsevad föderaalvalitsuse eelarve puudujäägi ja riigivõla pärast, siis liberaalid kipuvad meelde tulemata, et Ameerika ei ole Kreeka, arvab CNBC vanemtoimetaja John Carney.
USA majandus on palju tervem kui Kreeka ning me ei ole suletud rahaliitu, kus puudub igasugune monetaarne paindlikkus. Meie valitsusel ei saa kunagi raha otsa, et oma võlgu maksta, sest võlg on nomineeritud vääringus, mida valitsus suudab ise tekitada.
Kuid peamine erinevus USA ja Kreeka vahel ei ole mitte see, kus ollakse enda majandustsükliga või rahandussüsteemiga. Peamine erinevus on Ameerika ja Kreeka majanduse tootlikkuses.
Põhjus, miks Kreeka ei suuda oma võlgu maksta ning on sunnitud laenama oma naabritelt, on sellepärast, et Kreeka majandus ei tekita piisavalt rikkust. Isegi kui Kreeka suudaks peatada maksudest kõrvalehiilimise, ei suudaks ta ikkagi oma võlgu maksta ilma enda kodanike jätkusuutmatu rikkuse konfiskeerimiseta.
Ebapiisav tootlikkus ja konkurentsivõime aitavad selgitada, miks Kreeka võlad nii suureks kasvasid. Kreeka inimesed ja valitsus tahtsid elada üle oma võimete ning kulutada rohkem kui toota. See on ainult võimalik siis, kui keegi on nõus laenama raha, et osta ülemääraseid kaupu ja teenuseid.
Enamik kreeklasi ei ole ikka veel aru saanud, kui ebaproduktiivseks nende majandus on muutunud. Mõnes mõttes näis, et kui majanduslangus sulges nende juurdepääsu laenurahale, oli asjade negatiivne kulg väiksem.
Sellepärast on Kreeklased nii šokeeritud võlausaldajate seatud tingimustest. Neile tundub, et neid rüüstatakse, surutakse alla ning käsud tulevad Saksamaa ja Prantsusmaa bürokraatidelt. Kreeklased ei ole lihtsalt omaks võtnud tõsiasja, et nende majandus sõltub jätkusuutlikumate riikide tahtest neile laenu anda.
Tootlikkuse erinevus ei tulene loodusest või sülle sadanud andest. See on aastatepikkune tulemus investeerimisel tootlikkusesse - nii kapitaliinvesteeringud kui ka oskuste parandamine.
See on oluline fakt, mida tasuks meeles pidada kui võrreldakse Ameerikat Kreekaga. See ütleb meile, et me peame innukalt kaitsma enda tootlikkust, konkurentsi kultuuri ning sätestama turu protsessid.
Ameerika ei lähe kunagi pankrotti raha puudumise pärast. Kuid võlakoorem võib muutuda jätkusuutmatuks - see nõuab kas inflatsiooni või vabatahtlikku maksejõuetust - juhul, kui Ameerika tootlikkus ei parane ning riigivõlg kasvab.
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.