Õpetajate palka tuhande euroni tõstmine sõltub sellest, kuidas prioriteete seada. Siin on vaja ühiskondlikku kokkulepet ning sisulisi arutelusid, kommenteeris Tartu Ülikooli professor Marju Lauristin.
„Kui seada prioriteedid selliselt, et me saame paremaid inimesi kooli õpetajateks, et noored inimesed tahaksid õpetajateks minna, siis tuleb leida neid võimalused,“ kommenteeris Lauristin õpetajate palga tõstmist tuhande euroni kuus.
Ta selgitas, et see teema puudutab kogu Eesti maksu- ja rahanduspoliitikat. „See on pikaaegne küsimus. Selge on see, et hetkel ja kohe ei ole võimalik sellist suurt raha kuskilt võtta. Tuleb seada see sihiks, vaadata üle riigi tulud ja kulud,“ märkis Lauristin.
Lauristini sõnul pole küsimus ainult õpetajate palgas, sest õpetajad on juba väljas. „Homme tulevad päästjad juba välja, arstid hääletavad jalgadega ja lähevad Eestist ära. Need probleemid on palju üldisemad. Eesti riik peab suutma andma kvaliteetset avaliku teenust, muidu ta lihtsalt ei püsi,“ lausus Lauristin.
Lauristin rõhutas, et vajalik on ühiskondlik kokkulepe. „Seda selleks, et käsitleda kogu riigi kulude ja tulude küsimust. Minu arvates on maksureform esimene asi,“ sõnas Lauristin.
Ta tõi näitena, et on rääkinud erinevate ettevõtetega, kes saavad väga hästi aru ja on olnud sellega nõus, et tõsta tulumaksu näiteks 10%, mis on talutav määr. „Kui lepitakse kokku, et see läheb haridusse, siis ettevõtjad on sellega nõus. Siin on vaja ühiskondliku kokkulepet. Tuleb alustada tõsiste sisuliste aruteludega,“ nentis Lauristin.
See on nii nagu perekonnas, kui lapsed sünnivad ja on vaja laste kasvatamiseks rohkem raha, siis leitakse võimalus ja ostetakse näiteks odavam auto, tõi Lauristin näitena. „Meil on vaja ühiskonnas lapsi kasvatada, see on kõikide ühine mure. Kui see on prioriteet, siis tuleb leida selleks raha,“
Äripäeva hinnangul peab õpetaja keskmine brutopalk tõusma tuhande euroni kuus. See on psühholoogiline piir, mis hoiaks õpetajaid Eestis, parandaks nende elujärge ja mainet ning innustaks neid andma haridust, mille jagamise tagamisest tähtsamat ülesannet riigil vaevalt olla saab.
Seotud lood
Äripäeva hinnangul peab õpetaja keskmine brutopalk tõusma tuhande euroni kuus. See on psühholoogiline piir, mis hoiaks õpetajaid Eestis, parandaks nende elujärge ja mainet ning innustaks neid andma haridust, mille jagamise tagamisest tähtsamat ülesannet riigil vaevalt olla saab.
Õpetajate palgamure on kadumas võõraste lippude varju, poliitiliselt arusaamatute nõudmiste taha, leidis peaminister Ansip.
Õpetajate Lehe toimetaja Raivo Juuraki hinnangul on õpetajate palk Eestis tõesti väike, kuid selle tõstmise kõrval tuleks rohkem tähelepanu pöörata ka pedagoogide töökoormusele.
Viimasel ajal on palju räägitud õpetajate palkadest. Vähem on räägitud sellest, et riik tõstab uuest aastast õpetajate miinimumpalka, mis toob kaasa õpetajate keskmise palga kasvu, kuid ei tähenda automaatselt iga õpetaja palga kasvu, kirjutab haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Kadri Maasik.
Investorid teevad kulda ja bitcoini ostes aina rohkem panuseid sellele, et valuutade väärtus langeb. See trend on tulnud, et jääda, teatas USA suurim investeerimispank JPMorgan Chase.