Euroopa Liidu uue fiskaalpakti allakirjutamine 25 liikmesriigi poolt saadab skeptikutele tugeva sõnumi, et euroliidu liikmed on pühendunud ühisvaluuta säilitamisele, ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso reedel CNBC-le antud intervjuus.
Dokumendile, mis seab Euroopa Liidu liikmesriikide rahakasutusele karmimad piirangud ja paneb neid tasakaalustatud eelarve klauslit põhiseadusesse lisama, keeldusid alla kirjutamast vaid Ühendkuningriik ja Tšehhi.
Barroso sõnul on olukord, kus 25 liikmesriiki 27st tunnustavad distsipliini karmistamist, parim sõnum, mida euro püsimajäämise kohta turgudele saata võib. Samas tuleb fiskaalpaktil enne seaduseks saamist läbida mõned lisatakistused, sest Iirimaa teatas hiljuti, et kavatseb selle rahvahääletusele panna. Barroso on siiski kindel, et dokument leiab iirlaste heakskiidu.
Komisjoni presidendi hinnangul hakkab Euroopa kriisi seljatama ja seda eelkõige tänu eelpoolnimetatud fiskaalpaktile ja keskpanga tegutsemisele, mis võimaldas turgude likviidsuse hoidmiseks kommertspankadele madala intressimääraga kolmeaastaseid laene. Barroso tõstis ühtlasi esile Iirimaad ja Portugali, mis tema sõnul on astunud efektiivseid samme finantskriisist pääsemiseks. Lisaks usub mees, et ka Kreeka suudab lõpuks kokkuhoiumeetmeid edukalt rakendama hakata, kuid ta lubas samas, et Euroopa Liit jälgib seda protsessi pingsalt.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Selle kriisi kõige olulisem õppetund seisneb selles, et majanduskasvu absoluutseks aluseks on korras riigi rahandus, ütles peaminister Andrus Ansip eile hilisõhtul Brüsselis majandusteemadele keskendunud Ülemkogu esimese päeva lõppedes.
Täna kogunevad Brüsselis nii Euroopa rahandusministrid kui valitsusjuhid.
Saksamaa kantsler Angela Merkel vajab reedel Brüsselis allkirjastatud fiskaallepingu ratifitseerimiseks parlamendi opositsiooniparteide toetust, mis võib survestada kantslerit nõustuma meetmetega, mis aitavad stimuleerida karmi kärpekuuri all riikide majandusi, kirjutab Wall Street Journal.
Euroopa Liidu liidrid allkirjastasid reedel regiooni esimese fiskaalpakti, karmistades riikide eelarvetele ja defitsiidile esitatavaid reegleid.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.