Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul suutis Eesti sel nädalal eurogrupi kohtumisel negatiivselt üllatada Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) teemaga.
Õiguskantsler Indrek Tederi seisukoha järgi on ESMi asutamislepingu säte, mis võimaldab erandjuhtudel teha otsuseid stabiilsusmehhanismi liikmesriikidele finantstoetuse andmise kohta nn kiirmenetluse korras riikide 85%-lise häälteenamusega, vastuolus Eesti põhiseadusega. Teder saatis riigikohtule taotluse otsuse tegemiseks.
„See on kindlasti väga riskantne asi, kui üksikud riigid hakkavad sellest ühisüritusest kõrvale jääma või see risk üldse kuskil on,“ ütles Ligi. „Kõik saavad aru, et ühiselt tuleb panustada, ühiselt võidetakse ja oleks väga suur pettumus, kui keegi kõrvale jääks.“
Ligi sõnul oleks Eesti puhul see ka piinlik, sest Eesti on pikka aega olnud tagastamatu abi saaja. „Mina ei usu, et 1992. aastal mõeldi sedapidi, et meil on lubatud saada, aga mitte osaleda andmises, mis on ka nii selgelt defineeritud oma kasuna,“ ütles Ligi.
„Kui mõelda üldist tausta, siis mulle tundub küll, et põhiseadus on ikkagi kirjutatud Eesti heaolu, mitte probleemide jaoks. Osalemine (ESMis – toim.) suurendaks Eesti heaolu,“ ütles Ligi.
Ligi sõnul on teema riigikohtule paras pähkel.
„Ma usun, et ta (kohus - toim.) langetab meile kõigile parima otsuse,“ ütles Ligi. „Mina oma hinnangu annan, minu arvates on hea osaleda ühisürituses nii altruistlikel kui egoistlikel kaalutlustel antud juhul,“ ütles Ligi.
„Meie mure on väga suur ja selle tagajärgi on väga raske omaks võtta, kui kohtus peaks kaotus tulema,“ märkis Ligi.
Seotud lood
Euroopa võlakriis mõjub ilmselt Eesti poliitikutele rängalt, sest on tekitanud kiusatuse jätta nii analüüs kui ka selgitustöö tegemata ja mastaapsed otsused kaasaegse tanki kombel kiirelt ja jõuliselt läbi suruda. Kuid õnneks on õiguskantsler.
Täna keskpäeval avaldab riigikohus otsuse Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) põhiseaduslikkuse kohta.
Otsusega suurendada euroala kriisimehhanismide kasutamise paindlikkust, on euroala liidrid sedakorda üllatada suutnud.
Rahandusministeeriumis valmis ligi 100-leheküljeline arvamus õiguskantsler Indrek Tederi taotlusele kaaluda, kas Euroopa stabiilsusmehhanismi asutamislepingu säte, mis võimaldab erandjuhtudel nn kiirmenetluse otsuseid, on vastuolus põhiseadusega.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.