Täna keskpäeval avaldab riigikohus otsuse Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) põhiseaduslikkuse kohta.
Õiguskantsler Indrek Teder pöördus 12. märtsil riigikohtusse taotlusega tunnistada Brüsselis 2. veebruaril 2012 alla kirjutatud Euroopa stabiilsusmehhanismi asutamislepingu artikli 4 lõige 4 põhiseadusega vastuolus olevaks.
Õiguskantsler leidis, et see säte on vastuolus põhiseadusega ja riivab intensiivselt parlamentaarse demokraatia ja parlamendireservatsiooni põhimõtteid ning riigikogu eelarvepädevust.
500 miljardi euro suuruse abifondi käivitamise kuupäevaks kavandati esialgu 9. juulit. Käivitamine venib, sest ka Saksamaal on tekkinud küsimused ESMi põhiseadusele vastavuse kohta.
Eesti osa ESMi sissemakstavas kapitalis on 148,8 miljonit eurot, millest kaks osa - kokku 60 miljonit eurot - tuleks fondiga liitumisel ära maksta sel aastal. Eesti maksimaalsed kohustused fondi ees (sissemakstud pluss nõudmiseni kapital) võivad küündida 1,3 miljardile eurole.
Seotud lood
Otsus loob selgust ja annab Eestile võimaluse ESMi otsustusprotsessis ning aruteludes sisuliselt osaleda, kommenteeris riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd homme riigikohtu poolt avalikuks tehtavat otsust ESMi kohta.
Europarlamendi saadik Ühendkuningriigist Nigel Farage kritiseeris kriisikoosolekul saavutatud kokkulepet ja tõi välja kriisimehhanismi ESMi nõrkused.
See, et Eestis üks selline väike komistuskivi on tekkinud, minu arvates laiemas pildis liiga suurt tähendust ei oma, kommenteeris SEB Privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel homme avalikuks tehtavat riigikohtu otsust Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) osas.
Riigikohtu üldkogu otsustas eile õhtul, et Euroopa stabiilsusmehhanismi asutamislepingu põhiseaduslikkuse küsimuse otsus avaldatakse 12. juulil kohtu veebilehel.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?