Rahandusminister Jürgen Ligi lausus Ernst & Youngi pressikonverentsil, et kuigi majanduskasvu number 2% käesoleval aastal on kena, on see siiski veidi optimistlik.
“Kahe protsendi peal olemine oleks ju tore uudis, aga ma arvan, et meie (rahandusministeeriumi – toim.) prognoos nii heaks ei jää,” kommenteeris Ligi prognoosi. Ligi sõnul avalikustab rahandusministeerium oma analüüsi mõne nädala pärast.
“Meie põhiprobleemid on väliskeskkonnas. Viimane langusjõnks eurotsooni majanduses oli emotsionaalne, majandus oli alla räägitud. Kui suudame majanduse ümber rääkida, läheb jõnks jälle lõpuks ülesse,” märkis Ligi presskonverentsil
Samas tõdes ta, et see tume foon hetkel vajutab ka Eestile pitseri. “Majanduskasv 2% ja inflatsiooni paariprotsendiline kasv – pole väga nurisemiseks põhjust -, kuid ma arvan, et see ei jää nii. Ka inflatsioon võib tulla kõrgem. Üks põhjus on nafta hinnatõus ja teine põhjus üldine meelsus,” seletas Ligi ning lisas, et teised Euroopa Liidu majandused, kellelt on oodatud Euroopa masenduse parandamist, kipuvad olema halvemas seisus.
Ernst & Young Baltic ASi juhatuse liikme Ivar Kiigemäe sõnul peaks riik rohkem investeerima ja võimalusel suurendama ka laenukoormust.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on aga Eesti valitsus juba praegu piisavalt investeerinud. “Mina ei tähtsustaks valitsuse investeeringuid üle," rääkis Ligi. "Me investeerime juba praegu palju ja peame hoidma ikka ohje käes. Et laenuga veel sellele hagu alla anda – see pole mõistlik. Meil on ju CO2 jm. Mitte keegi Euroopas ei investeeri hetkel nii palju kui Eesti.” Ligi lisas, et valitsusel on hetkel ulatuslikud arutlused käsil ja hetkel pumbatakse majandusse välisraha (ELi abiraha – toim.), mis on tasuta käes.
“Koolivõrke reformitakse, õpetajaid jääb ilmselt vähemaks. Haiglavõrke korrastatakse. Kui tahetakse häid uudiseid, siis tuleb olla valmis ka halbadeks,” lausus Ligi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Konsultatsioonifirma Ernst & Young kärpis euroala majandusprognoosi, kuna mitmed piirkonna riigid tõstavad makse ja kärbivad kulusid, et eelarvedefitsiite vähendada.
Täna ei tule see ilmselt kellelegi üllatusena, et majanduskasv on oluliselt aeglustunud – Eurozone Forecasti kohaselt kasvab Eesti majandus 2012. aastal 2,0%, mis on 0,5 protsendipunkti võrra vähem kui prognoosisime eelmisel kvartalil, rääkis Ernst & Young Baltic ASi juhatuse liige Ivar Kiigemägi.
Ernst & Young teatas kevadprognoosis, et käesoleval aastal tööjõupuudus suureneb ja palgarallit ei toimu. Webmedia Grupi juhatuse liikme Taavi Kotka sõnul on kvalifitseeritud tööjõu puudus eksisteerinud juba aastaid.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.