Maailma suurimas pankrotipesas, investeerimispanga MF Global võlausaldajate seas on ka kolm Eesti ettevõtet, kes ootavad sealt kokku 4,2 miljonit eurot.
Rahvusvahelise investeerimispanga MF Global pankrotimenetluse läbiviija KMPG avalikustas oma koduleheküljel loetud päevadeks klientide andmed, kellele pank on võlgu jäänud. Eelmise nädala lõpuks oli dokument küll MF Globali survel maha võetud.
"Pankrot oli väga ootamatu – siiski maailma esikümnesse kuuluv toorainemaakler. Kahtlemata teeb see väga ettevaatlikuks kõikide sarnase teenuse pakkujate suhtes, sest nad kasutasid oma riskipositsioonide tagatiseks klientide raha ning vaatamata rangele raporteerimissüsteemile regulaatorid midagi ei märganud," kommenteeris üks võlausaldajatest, energiakaubandusfirma Baltic Energy Partners OÜ partner Peeter Pikk.
Ta märkis, et kogu protsess käis väga kiiresti. "Ettevõte kuulutas maksejõuetuse välja esmaspäeval. Eelneval reedel oli info, et maaklerite üksuse võtab üle Interactive Brokers LLC. Esmaspäeva hommikul tuli turule info, et due diligence'i (ettevõtte väärtuse põhjalik uurimine – toim) järel loobus Interactive Brokers LLC tehingust," selgitas Pikk.
Pank on Baltic Energy Partnersile võlgu üle 123 000 euro, mis on Pika sõnul suhteliselt tagasihoidlik summa. "Mingit tõrget äritegevusele sellest ei ole kaasnenud, küll aga palju paberimäärimist. Koos FSA garantiiga loodame oma raha tagasi saada," märkis ta. Küsimusele, kuidas ettevõte suhtub sellesse, et KPMG avalikustas nende andmeid, vastas Pikk, et kliendiandmed peaksid olema pangasaladus.
Naftasaaduste ja mootorikütuse müüja Reval Oili sisseostujuht Jaan Soomets polnud teadlik, et KPMG tegi nende ettevõtte andmed avalikuks. "KPMG on pankrotimenetluse läbiviija, küsimus on selles, kas sealsed kohtuinstantsid on talle sellised õigused andnud või mitte," lausus ta.
Soomets lisas, et investeerimispanga pankrot ei tulnud üllatusena, sest kogu klientide raha kasutamine oli kummaline. "Ma ei ole lootust kaotanud. Menetlus käib kõikide ettevõtete suhtes võrdselt. KPMG on meid informeerinud, kuidas menetlus edasi läheb. Teatud tagatised on endiselt püsti ning on tehtud jaotusi. Nüüd peaks uurimine ja pankrotimenetlus näitama, kui palju ja kuidas sealt tagasi tuleb," rääkis Soomets 96 000eurosest võlanõudest.
Kolmas ettevõtte, kel võib-olla tuleb oma raha korstnasse kirjutada, on KIT Finance Europe AS, kellele investeerimispank on Eesti ettevõtetest kõige rohkem võlgu – üle nelja miljoni euro. Äripäeval ei õnnestunud selle Vene päritolu maaklerfirma juhatuse liikmetega rääkida, sest mõlemad on puhkusel.
MF Globali endine juht Jon Corzine ostis 6,2 miljardi dollari eest Euroopa valitsuste võlakirju ja seda võib pidada ajaloo halvimaks panuseks. Võlakirjade väärtus kukkus ja laenuandjad nõudsid lisatagatisi. Et Corzine'il ega maaklerfirmal ei olnud raha lisatagatiseks, mindi klientide kontode kallale.
Vähe sellest, et see laenurahaga tehtud panus viis firma äkilise pankrotini, kui investorid kabuhirmus firmast raha välja tõmbasid. Lisaks suudeti enne seda 1,2 miljardit dollarit klientide raha maha mängida. Olukorda ei teinud paremaks Corzine'i sõnad USA kongressi ja senati ees detsembri keskel, kus ta ütles, et mäletab vähe sellest, mis juhtus firma viimastel päevadel või kuidas kaotas firma klientide raha.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.