Asukoha tõttu on Eesti EfTEN Capitali tegevjuhi Viljar Araka sõnul globaalses mõistes nii perifeeria, et siia tulevad ärikinnisvarasse investeerima parimal juhul vaid lähiriikide institutsioonid.
"Eks jäämegi heal juhul Skandinaavia ja Venemaa pärusmaaks," tõdes ta kinnisvarakonverentsil "Kuhu liigub Eesti kinnisvaraturg?"
Ka East Capital Real Estate juhatuse liige Martin Otsa jagab arvamust, et 95%-lise tõenäosusega ei hakka Kesk-Euroopa fondid kunagi meie kinnisvarasse investeerima. Ta usub, et edaspidigi müüakse ja ostetakse siin omavahel ning toimub lihtsalt selekteerimine, kes tegeleb rohkem näiteks kaubanduspindadega ja kes büroopindadega.
Samas kinnitavad erandid reeglit. Peamiselt Prantsusmaa ja Itaalia investorite raha koondava Colonna Kinnisvara OÜ juhatuse liikme Marek Õunamägi sõnul on nende riikide investorid Eestist endiselt huvitatud. Idapoolsete investorite jätkuvat huvi kinnitas ka Kull.
Euroopa ja Põhjamaade kinnisvarainvesteeringute turul moodustab Eesti oma eelmise aasta 250 mln eurose käibega vastavalt 0,2 ja 1,5%. Mahust ligi poole andis näiteks Kristiine keskuse müük. Küsimusele, miks keegi Eesti fondidest ei tahtnud Kristiine Keskust osta, vastas Arakas: "Kui suured poisid tulevad siia korvpalli mängima, siis me istume ka tribüünile ja sööme popkorni."
Capital Mill OÜ Partner Marko Kulli kinnitusel on hetkel siiski parem seis kui paar aastat tagasi, lisaks saab iga mõistlik projekt ka pangalt rahastust. Samas tunnistas ta, et olukord pole tõepoolest selline, kus astud uksest sisse ja kõik teevad pakkumisi.
Mida toob käesolev aasta tootmis-, büroo- ja kaubanduspindade turule, loe tänasest Äripäevast.
Autor: Birjo Must, Rivo Sarapik
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.