Enamikus maailma regioonides ei olnud esimene kvartal just hea aeg firma börsile toomiseks, kuid pankurid on arvamusel, et atmosfäär uute aktsiate lisandumiseks on paranemas, eriti USAs. IPO-turg USAs on taas finantskriisi põhja tasemele langenud.
USAs positiivne erand. Esimeses kvartalis tegi maailmas 174 firmat aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO), kogudes ühtekokku 16,5 miljardit dollarit, vahendas Wall Street Journal. Võrreldes 2011. aastaga kahanes uute börsifirmade hulk 43% ning raha kaasati lausa 63% vähem.
Kui võtta puhtalt IPOde arv, siis oli tegu nõrgima kvartaliga pärast 2009. aasta kolmandat kvartalit, kui börsile tuli 163 firmat. Raha kaasamise mahu poolest oli viimati nõrgim 2009. aasta teine kvartal, kui firmad kogusid vaid 11,4 miljardit ja äsja hakati välja tulema finantskriisi põhjast.
Igas suuremas regioonis kahanes IPOde arv võrreldes eelmise aastaga. Erand on siin vaid USA. Pankurid on seevastu USA paraneva keskkonna tõttu optimistlikud ning osaliselt ka Euroopa ja Jaapani väljavaate suhtes positiivsed.
IPOdel oma viiteaeg. USAs tuli esimeses kvartalis börsile 36 firmat, mida on 50% rohkem kui läinud aastal. Sellele vaatamata kahanes kaasatud kapitali maht lausa 60%, 5,5 miljardi dollarini.
“Jaanuaris ja veebruaris suhtusid investorid mõnevõrra ettevaatlikult IPOdesse. Isegi kui aktsiaturud käitusid aasta alguses järjest kindlamini, siis IPOde puhul mõjub teatud viiteaeg,” ütles Wall Street Journalile Citigroupi Ameerika aktsiaturgude kaasjuht Phil Dury.
Märtsiga saabus ilmselt ka viiteaja lõpp, sest IPOde seis läks paremaks. “IPOde maht on endiselt madalam kui eelmisel aastal, kuid viimased nädalad on toonud turgudele rohkem optimismi,” ütles Credit Suisse’i kapitaliturgude juht Joe Reece, kes eeldab IPO mahtude kasvu tulevatel kuudel.
USA sektoritest näevad pankurid aktiivsuse tõusu eelkõige tööstuses, finantsteenustes, tehnoloogias, rohelises tehnoloogias ja kinnisvaraga seotud sektorites.
Seotud lood
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.