Nädalapäevad on avalikkuse suurt tähelepanu pälvinud riigifirmade juhtide kõrged palgad. Kui varem on kõlanud arvamus seada riigifirmade juhtide palkadele piir, siis Äripäev on teist meelt – riigiettevõtete juhtide palk ei vaja piiri, vaid tuleb enam siduda ettevõtte vahetu tulemusega.
See täidab mitut eesmärki korraga. Esiteks on tulemuspalga suuremal osakaalul ettevõtte juht motiveeritum eesmärke täitma ja neid ületama. Teiseks, sõltudes tulemustest on riigifirma juhi palk läbipaistvam ja põhjendatum, eriti võrreldes abstraktse “turunõudluse” nime all esitatava numbriga. Kolmandaks on tulemuspalk osa lojaalsusprogrammist, eriti konkurentsitihedas valdkonnas, nagu lennundus, mis on oluline just tippspetsialistide palkamisel. Keskpärastele on töö asemel motivatsiooniks ametikoht. Neljandaks hajutab tulemustasu praegusest paremini omanike ja tippjuhi vahel riske.
Ilmekas näide on Estonian Air, kus on keeruline või isegi võimatu ratsionaalselt, veel vähem emotsionaalselt, põhjendada, miks 17 miljoni eurosesse rekordkahjumisse jäänud firma juht teenib Eestis rekordsuurt, enam kui 33 000eurost palka. Tero Taskila võibki olla parim valik nii oma kogemustepagasi kui ka oskuste poolest, kuid isegi Estonian Airi nõukogu esimees Joakim Helenius möönis, et praegu saab Taskila iga kuu justkui avanssi. Kui Taskila suudaks 2–3 aastaga viia Estonian Airi 10 miljoni euroga plussi, oleks selgelt ja arusaadavalt põhjendatud ka näiteks poole või miljoni euro maksmine tulemustasuks.
Tugev vastuargument on, et tulemuspalgale orienteerumisel ei soovita kahjumis ettevõtet juhtima tulla. Kuid esiteks ei tähenda tulemuspalk seda, et põhipalk jääb maksmata. Ja teiseks ei saa eeldada, et risk on ühepoolne. Et ettevõtte omanik katab nii kõrge palgakulu kui ka võimaliku kahjumi. Risk peab olema jagatud ehk ka juht ametit vastu võttes teadma, et ebaõnnestumisel jääb osa palgast saamata. Argumendi lükkab aga kõige ehedamalt ümber reaalne olukord, kus näiteks Estonian Airi puhul Tero Taskila oleks Joakim Heleniuse sõnul olnud nõus tulemuspalgaga.
Teine tulemustasuga saavutatav eesmärk on tippjuhi ettevõttega sidumine. Praegu võib juhtuda, et n-ö avansina kõrget palka saanud juht otsustab enne tulemuse saavutamist lahkuda või löö konkurent ta üle. Nii jääb kogu kaotus taas riigiettevõtte omaniku kanda. Makstes aga palga välja kogu ulatuses alles pärast tulemuste saavutamist, seotakse tippjuht ettevõttega pikemalt.
Muudame seadust. Põhjus, miks tulemustasude maksmisest hoidutakse, võib olla hoopis muus. Tulemuspalk eeldab, et selgeks on vaieldud ja paika pandud nii eesmärgid kui ka mõõdetavad kriteeriumid. Näib, et tihti ei ole seda riigifirmade puhul tehtud. Ilmekas näide on siin Eesti Energia – kuidas mõõta ettevõtte tulemust? Kas kõrge kasumina ja riigituludesse makstava dividendina? Soodsa elektri hinnana tarbijatele? Või uute turgude vallutamisena? Nii on ka ettevõte juhi Sandor Liive palka põhjendatud turunõudlusega. Samas on keeruline mõõta turunõudlust monopoolse ettevõtte juhtametisse, kus lisaks ühena vähestest Eesti firmadest on juhtide tegevus vastutuskindlustusega kindlustatud.
Praeguse seaduse alusel on võimalus siduda palk tulemusega oluliselt piiratud, sest tulemustasu ei tohi ületada nelja keskmist kuupalka. See tähendab, et isegi hea tulemuse saavutamisel on kõige olulisem põhipalga suurus. Peamiselt riigieelarveliste asutuste loogikast lähtuv punkt vajab uuendamist.
Seotud lood
Juuste hõrenemine ja kiilanemine tekitab pidevalt stressi? 14aastase kogemusega juuksespetsialist annab nõu juuste efektiivseks taastamiseks ning ka juuste siirdamise eel- ja järelhoolduseks.