Eelmisel nädalal sai Scoutspataljoni kaitseväelane õppuste käigus raskelt vigastada, kui tema käes plahvatas õppeotstarbeline, firmas Fortestar valmistatud lõhkepakett. Firma on pankrotis, ettevõtte maksuvõlg ulatub ligi 12 000 euroni.
„Scoutspataljoni elukutselise vanemallohvitseriga juhtunud õnnetuse kohta algatas maavägi juurdluse, mis selgitab välja juhtunu põhjused. Hetkel on kaitseväe juhataja kuni edasiste korraldusteni antud pakettide kasutamise peatanud,” ütles kaitseväe peastaabi teavitusosakonna leitnant Arvo Jõesalu.
Sarnane õnnetus Fortestari toodanguga juhtus ka mullu märtsis, kui õppuste käigus plahvatanud lõhkepakett vigastas jaoülema kätt. Tookord alustati õnnetuse põhjuste uurimiseks juurdlus ning Fortestari toodete kasutamine peatati.
Kaitseväe Logistikakeskuse hanketeenistuse juhataja Neeme Kassi sõnul pole Fortestar enam kaitseväe lepingupartner ja aastatel 2011-2012 pole firmalt toodangut hangitud.
Fortestari maksuvõlg on ligi 11 500 eurot, millest üle 4000 euro on käibemaks ja üle 3000 euro sotsiaalmaks. Intress tasumata summadelt on 3359 eurot. Esitamata on maksudeklaratsioonid ning äriregistris on ettevõttele tehtud kustutamishoiatus. Ettevõtte juhatuse liige on Ruslan Dmitriev.
Ettevõtte üks omanik, Harjumaa IRLi juhatuse liige Jüri Tümanok ei tea kaitseväelasega juhtunud õnnetusest midagi. Ta ütleb, et kõik partiid on rangelt kontrollitud ning raske on uskuda, et tegu võis olla praagiga, nagu pealtnägijad on esialgu hinnanud.
„Nii palju, kui mina tean, siis kõik partiid katsetati ära. Juhul, kui tõrge tekkis, siis kogu partii kõrvaldati,” kinnitas Tümanok.
Tema sõnul ostis kaitsevägi viimase partii lõhkepakette 2009. aastal. Aasta tagasi esitasid omanikud pankrotiavalduse. Ettevõtte käekäigule said omanike sõnul saatuslikuks masu ajal koomale tõmmatud kulud, mistõttu kadusid ministeeriumi tellimused. Suurimad võlausaldajad on ettevõtte omanikud, kelle nõue ulatub 50 000 euroni.
Mullu suvel toimus Fortestari laos Mustamäe Tehnopargis plahvatus ja hoone muutus varisemisohtlikuks.
Fortestar ja selle juhatuse liige Andrus Märtson olid kohtu all seoses endise tehnilise järelevalve inspektsiooni juhtivtöötaja Egon Hirvesoo pistisevõtmise kohtuasjaga, kohus tunnistas Fortestari ja Märtsoni Hirvesoole pistise andmises õigeks.
Kaitseväe peastaabi andmetel tarniti 2009. aastal Fortestarilt 160 000 erinevat lõhkepaketti kogusummas ligi 9 miljonit krooni.
2010. aastal tarniti 80 000 lõhkepaketti kogusummas 4,64 miljonit krooni. Lisaks osteti veel 380 lõhkepaketti kogumaksumusega ligi 62 000 krooni. Hetkel on Kaitseväe Logistikakeskuse laos alles veidi üle 300 Fortestari lõhkepaketi.
Fortestar
2005. aastal asutatud relva-ja laskemoonatootja
Omanikud:
Paju Kapital OÜ - Jüri Tümanok
Norval Capital - Andrus Märtson
Noman Konsultatsioonid - Elmo Puidet ja Liina ning Indrek Maripuu
B-Lay - Enn Pääro ja Marko Palm
Seotud lood
Kohus tunnistas ASi Jupiter Plus süüdi tehnilise järelevalve ameti endisele asejuhile pistise andmises ning mõistis rahaliseks karistuseks 3500 eurot.
Mustamäel plahvatanud ja süttinud laohoones tegutses pürotehnikaga tegelev Fortestar.
Päästeameti demineerijate sõnul võisid plahvatusi põhjustada hoones ladustatud lõhkepaketid. Plahvatuse tagajärjel said hoone konstruktsioonud tõsiselt kannatada ning hoone on varisemisohtlik.
Kell 11.02 tuli väljakutse, et Tehnopoli lähedal asuvas laohoones Mustamäel on tulekahju ja plahvatavad lõhepaketid. LISATUD VIDEOD!
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?