Mõjuvõimuga kauplemine kui tegu on seaduses täpselt piiritlemata ja seega ei saa inimest selles ka süüdi mõista, ütles Priit Toobali kaitsja, Advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaat Alar Urm.
Riigiprokuratuur teatas täna, et lõpetas kriminaalasja Ester Tuiksoo ja Priit Toobali mõjuvõimuga kauplemise episoodis.
Alar Urmi sõnul on selleks kaks alust. „Karistusseadustiku kommenteeritud väljaandes on selgitatud, et näiteks poliitiline lobi ei kuulu sinna (mõjuvõimuga kauplemise – toim.) alla,“ selgitas Urm. „Ja teiseks aluseks oli hiljutine riigikohtu lahend, millele otseselt viidati.“
Riigiprokuratuur viitas selle aasta 30. aprilli otsusele Mati Eliste kriminaalasjas, kus riigikohus asus seisukohale, et ametiisiku mõjutamist ei saa käsitleda ebaseaduslikuna lähtuvalt korruptsioonivastases seaduses sisalduvatest ametiisiku poolt tasu võtmist keelustavatest normidest, vaid eraldi tuleb tuvastada tema poolt ametiisiku mõjutamise ebaseaduslikkus. „Samas puuduvad Eesti õiguskorras praegu normid, mis eristaksid ametnike seaduslikku mõjutamist (nt aktsepteeritud lobitöö) ebaseaduslikust,“ põhjendas riigiprokuratuur.
Samas jätkab prokuratuur kriminaalmenetlust Hannes Rummi elektronkirjadega seotud kuriteoepisoodis, kus on kahtlustuse saanud Priit Toobal, Lauri Laasi ja Ivor Onksion.
Alar Urmi sõnul jätkatakse selles episoodis süüdlase väljaselgitamist. „Et kas süüdi on Onksion, kes lihtsalt vaatas neid maile, või on süüdi ka kõik need, kellele kirjad edasi toimetati,“ ütles Urm.
Seotud lood
Riigiprokuratuur lõpetas osaliselt Priit Toobali ja Ester Tuiksooga seotud kriminaalmenetluse.
Riigiprokuratuuri otsus lõpetada Ester Tuiksoo ja Priit Toobali kriminaalasi mõjuvõimuga kauplemise episoodis viitab vajadusele määratleda ametiisiku mõjutamise seaduslikud piirid.
Olime kaitsjaga algusest peale seisukohal, et see on minu suhtes ebaseaduslik, kommenteeris riigikogu liige Ester Tuiksoo kriminaalasja lõpetamist.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.