Värsketel andmetel on Saudi Araabia asemel maailma suurimaks naftareservide omanikuks tõusnud Lõuna-Ameerika riik Venezuela. Just seda maavara lubab tagasivalimise korral Hugo Chavez senisest enam ekspluateerima hakata.
Venezuela tõestatud toornafta varud küündisid läinud aasta lõpu seisuga 296,5 miljardi barrelini, vahendab agentuur Bloomberg BP andmeid. BP sõnul on Saudi Araabial reserve 265,4 miljardi barreli eest.
Seejuures on Venezuela varud aastaga järsult tõusnud. Eelmise aasta raport nägi ette "vaid" 211,2 miljardi barreli eest varusid.
Sel teisipäeval avalikustatud valitsuse kava kohaselt soovib praegune president Chavez kahekordistada nafta tootmisvõimsuse 6 miljoni barrelini päevas aastaks 2019. Samas pidid maailma suurimad naftatootjad leppima 15% hinnalangusega läinud kuul, mis on suurim langus pärast 2008. aastat, kui finantskriis oli täies hoos.
Venezuela naftaminister Rafael Ramirez on öelnud, et nafta hinnad peavad olema üle 100 dollari barrelist ning et hiljutine langus on tootjatele ohtlik.
Brenti segu futuur maksis täna hommikul Singapuris 97,67 dollarit barrelist. USAs on WTI toornafta hind langenud 82,67 dollarini barreli kohta.
Ülemaailmsed reservid kasvasid aasta varasemaga võrreldes 1,62 triljonilt barrelilt 1,65 triljonini ehk 1,9%, ütles BP. Venezuelale kuulub kogu maailma reservidest 18%.
Saudi Araabiale kuulub 16% maailma varudest ning Kanada on 175,2 miljardi barreli ehk 11% osalusega kolmas. Maailma suurima naftatootja Venemaa varud täienesid aastaga 86,6 miljardilt 88,2 miljardini. Venemaa osa maailma reservidest on 5,3%.
Pärast 11 aastat järjestikku vähenemist suutis Norra enda reserve mullu kasvatada. 6,8 miljardi barreli asemel on nüüd Põhjamaa riigil BP andmeil 6,9 miljardit.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
Venezuela valitsus teatas, et hakkab läänepoolses osariigis Zulias piirama elektri kasutust ja pealinnas Caracases vee kasutust, et vähendada elektri nõudlust, vahendab Bloomberg.
Kahe aastase võitlemise järel vähiga suri Venezuela president Hugo Chavez.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.