Rahandusministeeriumi andmeil ületasid Eesti majanduse teise kvartali näitajad prognoose.
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Madis Abeni kommentaar tänasele majanduskasvunäitajale.
Vaatamata ebakindlale väliskeskkonnale on Eesti majandusareng esimese poolaasta kokkuvõttes olnud varakevadel tehtud ettevaatlikest prognoosidest positiivsem. Kahjuks on majanduskonjunktuur Euroopas pärast kevadist stabiliseerumist taas nõrgenemas ning enamik prognoosijaid ennustab eurotsoonile selleks aastaks majanduslangust. Tugev sisenõudlus ning meie põhiliste ekspordipartnerite suhteliselt head kasvuväljavaated lubavad esialgu ennustada kevadprognoosiga võrreldes positiivsemaid arenguid.
Väliskeskkonna nõrkuse tõttu on ekspordi kasv jätkuvalt aeglustumas. Impordi kasvu aeglustumine on siiski tagasihoidlikum tänu kõrgele kodumaisele investeerimisaktiivsusele ning kosuvale eratarbimisele. Seetõttu panustab netoeksport majanduskasvu negatiivselt.
Eesti majandus kasvas Statistikaameti esialgsetel andmetel teises kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes 0,4%. Aastases võrdluses kujunes kasvuks 2%. Majanduskasvu aeglustumine on loomulik arvestades eelmise aasta kõrget võrdlusbaasi.
Teises kvartalis jätkus elanike sissetulekute kasv suhteliselt kiires tempos, mis ületas tarbimiskorvi kallinemist. Palgatulu kasv aeglustus, kuid samas tõusid aprillis pensionid. Tarbimisjulgust toetas ka elanike kindlustunde paranemine esimese kvartaliga võrreldes, mis avaldus jaekaubanduse kiire kasvu jätkumises. Sisemaist nõudlust toetas ka aktiivne kinnisvaraturg.
Nii nagu aasta algul, hoidsid majanduskasvu lisaks kaubandusele veel ehitus, info- ja side ning teised siseturule suunatud tegevusalad. Majanduskasvu pidurdas teist kvartalit järjest tööstussektor, kus töötleva tööstuse toodang kerkis juba eelmise aasta esimesel poolel kõigi aegade kõrgeimale tasemele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe prognoosib majanduskasvu pidurdumise jätkamist. Ehkki elektroonikaseadmete eksport kahaneb oktoobrini, kogueksport tema prognoosil paraneb.
EBSi majandusõppejõud Andres Arrak on majanduskasvu prognoosides pigem pessimistlik ja ennustab Eesti tänavuseks SKP kasvuks 2-3%.
Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) tarbijabaromeetri näit püsis augustis ajaloolisest keskmisest kõrgemal tasemel. Tarbijad ennustavad hinnatõusu jätkumist kiiremas tempos.
Eesti Panga hinnangul jäi Euroopa võlakriis teises kvartalis Eestile üsna piiratuks. Samas sõltub kiirema kasvu taastumine Euroopa riikidest.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.