Venemaa liitumine Maailma Kaubandusorganisatsiooni WTOga on suurim samm maailmakaubanduse liberaliseerimisel pärast Hiina liitumist.
Niisama jõulist majandusarengut nagu Hiinale WTOga liitumise järel – mis viis Hiina suurima majandusega riikide seas kuuendalt kohalt teiseks –, Venemaale siiski ei prognoosita.
Põhjuseks Venemaa ikka alles suuresti toorainete tootmisele tuginev majandus, millel pole võrreldavaid eeldusi taoliseks spurdiks. Lisaks on globaalne majanduskliima vahepeal oluliselt muutunud.
"Hiina lõikas kasu sellest, et teatud perioodi vältel kasvas lääneriikide majandus laenuraha toel jõudsalt," ütles Deutsche Banki strateeg John-Paul Smith agentuurile Reuters. Nüüd on suur osa arenenud maailmast majandussurutises, kus nii avalik kui erasektor kulutusi kokku tõmbab. WTO prognoosi järgi kasvab maailmakaubandus tänavu vaid 3,7% võrreldes keskmiselt ligi 6%se kasvutempoga ajavahemikul 1990–2008.
Ka pole Venemaal Hiinaga võrreldavat odava tööjõu reservi, mis võimaldas Hiinal eksporti kasvatada aastas enam kui 20%ses tempos. Välisinvesteeringud Hiinasse kasvasid viimase kümnendiga viis korda.
Selle asemel prognoosib Maailmapank, et WTO liikmeks saamine lisab Venemaa SKP-le lähematel aastatel ca 49 miljardit dollarit aastas (3% SKPst), mis pikemas perspektiivis kasvab 162 miljardile.
"WTO ei ole võluvits, mida viibutades tekib investeerimisparadiis," ütles HSBC Global Asset Managementi fondijuht Ed Conroy. "Kui aga piiranguid ja tõkkeid vähendada, tekivad sellest automaatselt uued võimalused. Revolutsiooni pole mõtet oodata, küll aga evolutsiooni avatuma, konkurentsivõimelisema majanduse suunas," märkis ta.
Liitumiskõnelusi alustas Venemaa veel WTO eelkäija GATTiga (Üldine Tolli- ja Kaubanduskokkulepe) 1993. aastal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Liit esitas neljapäeval WTO-le taotluse kuulutada Venemaal importautodele kehtestatud utiliseerimismaks rahvusvahelise kaubandusorganisatsiooni reeglitega vastuolus olevaks.
Euroopa Liit esitab Maailma Kaubandusorganisatsioonile esimese ametliku kaebuse Venemaa kohta, mis liitus organisatsiooniga vähem kui aasta tagasi.
Riigikogu majanduskomisjoni liige Kalev Lillo hindab Venemaa saamist Maailma Kaubandusorganisatsiooni WTO täisliikmeks Eesti jaoks positiivseks, kuid arvab, et eufooriasse sellest sattuda ei maksa.
Venemaa liitumine WTOga loob Eesti jaoks potentsiaali kaubavahetuse kasvuks idanaabriga, kuid samas ei maksa unustada, et protektsionism pole sealt kuhugi kadunud, kommenteeris Arengufondi nõukogu esimees ja transiidiekspert Raivo Vare Venemaa värsket täisliikme staatust Maailma Kaubandusorganisatsioonis.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.