Tallinna Tehnikaülikooli värske uurimistöö kinnitab, et väikekatlamajades on olemas tehnilised ja majanduslikud eeldused asendada põlevkiviõli veeldatud maagaasiga (LNG).
Eesti põlevkiviõli tootjate teadete kohaselt alustavad nad mõne aasta pärast põlevkiviõli ümbertöötlemist mootorikütusteks. Põlevkiviõlist toodetakse Eestis soojust ligikaudu 600 gigavatt-tundi aastas, mis moodustab kuus protsenti kogu toodetud soojusest. Põlevkiviõlil töötavaid katlaid on ligi 540. Enam leiab põlevkiviõli kasutamist Ida-Virumaal, Harjumaal ja Viljandimaal.
Elering AS ja Eesti AGA AS tellimusel uurimistöö läbi viinud Tallinna Tehnikaülikooli professor Andres Siirde ütleb, et vaatamata mõningatele vajalikele investeeringutele tulevikus on LNG igati konkurentsivõimeline väikekatlamajade kütus. Samuti on konkurentsivõimeline LNG hind.
Uuringu kohaselt ei nõua katelde üleviimine vedelkütuselt maagaasile kuigi suuri ümberseadistusi. Gaasikatlad on hästi automatiseeritavad ja võrreldes õlikateldega kõrgema kasuteguriga. Lisaks tekitab maagaasi põletamisel põlevkiviõlist märksa vähem heitmeid ning ka katelde hooldusvälp on pikem.
Üks uuringu tellijatest, AS Eesti AGA, on juhtiv tööstuslike ning meditsiiniliste gaaside tootja ja müüja Eestis. Maailma juhtiva gaasi- ja tehnoloogiakontserni Linde Group ettevõttena omab AGA kogemust LNG tootmises, transpordis, hoiustamises ja turustamises nii Skandinaavias kui üle maailma. AGA on ka seni ainukese Läänemere ääres asuva veeldatud maagaasi terminali rajaja ja omanik Nynäshamnis, Rootsis.
Teine uuringu tellija, Elering AS, kavandab koos Vopak LNG ja Tallinna Sadamaga LNG terminali rajamist Muuga sadamasse. Lisaks LNG tavapärasele taasgaasistamisele ning maagaasivõrgu kaudu edasi transportimisele on ka mitmeid muid kasutusalasid, mis võiks Eesti energeetikas luua uusi võimalusi.
Eesti AGA, Elering ning uuringu koostanud Tallinna Tehnikaülikooli Soojustehnika Instituut kavandavad uurimistöö tulemuste lähemat tutvustamist energiaettevõtete spetsialistidele sügise jooksul.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!