Streigi esimese päeva hommik Lääne-Tallinna Keskhaiglas algas vaikselt. Koridorid, mis tavaliselt kell 11 patsientidest kihavad, olid täna peaaegu inimtühjad ning isegi erakorralise meditsiini registratuuris ootasid vastuvõttu vaid üksikud patsiendid.
Meremeeste polikliiniku registratuur päris ilma tööta siiski polnud. Neid, kes oma vastuvõtu ajaks kohale tulnud või aega kirja panna tahtsid, oli üksjagu. Arstide streigist kuulsid nad siin esmakordselt. Registratuuritöötajate sõnul on tegu valdavalt vene keelt kõnelevate inimestega, kes ilmselt Eesti meediat ei jälgi.
Mööda polikliiniku tühjasid koridore jalutas hommikul ringi riiklik lepitaja Henn Pärn, kes külastab täna kõiki Tallinna haiglaid, et olla kursis, kuidas streik reaalselt toimub. Henn Pärna sõnul on streik väljunud kollektiivlepingu piiridest: tõstatatud teemad nõuavad poliitilisi lahendusi ja ühiskondlikke kokkuleppeid. ”Aga teema on õige. Küsimus on, kuidas olukorrast välja tulla nii, et oleks win-win olukord,” märkis Pärn ning lisas, et kaasatud osapoolte hulk on praeguseks läinud väga laiaks. Lisaks arstidele ja tööandjatele puudutavad püstitatud teemad ka patsiente, maksumaksjaid, poliitikuid.
Streigi korraldusliku poole kohta LTKHs oli Pärnal ka konkreetseid küsimusi.
LTKH arstide usaldusisiku Lembi Augiga kohtudes tegi ta märkuse, et tema meelest ei ole korrektne panna ustele silte ”Kabinet ei tööta!” Pärna arvates peaks arstid kabinettides kohal olema: ”Inimesed peaks olema töökohal, muidu mina tööandjana loeksin seda tööluusiks.”
Lembi Aug tema kriitikaga aga ei nõustu ning märgib, et loomulikult ei minda streigi ajal juuksurisse või loomaaeda, kuid kui inimene on majja tulnud, ei pea ta tingimata töölaua taga istuma. Pealegi ei ole kabinetid päris tühjad: koos arstiga vastuvõtte tegevad õed üldiselt ei streigi ning vastavad kõnedele.
Augi sõnul streigib tema isiklikult seetõttu, et tunneb muret meedikute massilise Eestist lahkumise pärast. ”Mina lõpetanud ülikooli nõukogude ajal ja ometi olen siin kõige noorem kardioloog,” tõi ta näite enda erialalt.
LTKH kirurgiakliiniku juhataja ja Eesti Arstide Liidu president Andres Kork täna streigis kaasa lüüa ei saanud, kuna on tööl statsionaaris. Kork alustab streikimist kolmapäeval. Korraldusliku poole pealt märkis Kork, et kõik on kulgenud rahulikult ja ootamatusi ette pole tulnud. Streigi pikkusest rääkides ütles ta, et arstid sooviksid, et see oleks võimalikult lühike. ”Aga muud võimalust praegu pole.”
17 fotot
- LTKH arstide usaldusisik Lembi Aug loodab, et streigi tulemusel saab edaspidi vähendada välismaale tööle minevate meedikute arvu. Foto: Erik Prozes
Seotud lood
PERHi kirurgi Jaan Tepi sõnul pidurdab meditsiinisektori rahapuudus arstide tööd ja võimalusi patsiente aidata, sest haiglad ei soovi teha heategevust.
Arstid on lubanud streikida seni, kuni saavutatakse sobiv palga- ja töötingimuste kokkulepe. Streigi pikkuse määrab aga raha ehk streigifondi suurus.
Selleks, et olla edukas, ei piisa enam pelgalt heast tootest või teenusest – vaja on midagi enamat. Enamani jõuab siis, kui aeg, raha ja närvid pole viimse piirini pingul ning ei pea “tulekahjude kustutamisega” tegelema. Tõeline konkurentsieelis tuleb oskusest kohanduda ja kasvada koos tehnoloogiaga. BeyondCode AI jagab, kuidas leida võimalus ennast rakendada vaid seal, kus on sellest päriselt kõige rohkem kasu, aga ka kõik muu tehtud saada.
Enimloetud
5
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
Tagasi Äripäeva esilehele