Sotsiaalministeeriumi ja Eesti Haigekassa hinnangul on perearstidel kohustus tagada oma nimistu patsientidele teenuse kättesaadavus tööjuhendis ettenähtud ulatuses ja korras.
Nii ministeerium kui ka haigekassa leiavad, et perearstidel ei ole alust tervishoiutöötajate streigi ajal töökorraldust muuta, vaid tuleb tagada patsientide vastuvõtt vähemalt 20 tundi nädalas, seisis haigekassa pressiteates. Samas kättesaadavuse tagamiseks tuleb vajadusel vastuvõtutundide arvu suurendada.
"Oleme seisukohal, et tervishoiutöötajate streik ei takista perearstidel sõlmitud lepingute täitmist, kuna patsiente vastu võtta, informeerida jms saab ka streigi ajal," teatas haigekassa. Haigekassa hinnangul võib tervishoiutöötajate streik mõjutada perearsti tööd üksnes selles osas, mis puudutab diagnostiliste tugiteenuste ostmist streigiga ühinenud eriarstiabi osutajalt. Perearstil on endiselt võimalik vajadusel suunata patsient eriarsti vastuvõtule.
Samuti teatab haigekassa, et varasem Eesti Perearstide Seltsi väide, et haigekassa tasub perearstidele üksnes nelja ja pereõdedele kolme tunni vastuvõttude eest päevas, on eksitav. Perearstiabi rahastatakse suures osas pearahapõhiselt, mille arvestuse aluseks on eeldus, et minimaalse nimistu korral (1200 inimest) on perearsti tööaeg seitse ja pereõel kaheksa tundi päevas. Kuna täiendavalt makstakse perearstidele ka uuringute ja protseduuride eest, kaetakse ühe tunni ulatuses arsti tööaega läbi selle.
Sellest tulenevalt ei ole haigekassa hinnangul perearstidel õigus eksitada patsiente vastuvõtuaegade ja perearsti praksise lahtiolekuaegade suhtes.
Perearstide selts teatas, et alustab 1. oktoobrist aktsiooni, mille käigus osutatakse arstiabi elanikele täpselt nii palju, kui haigekassa perearstidelt ostab ja lepingus sätestatud. Perearst võtab iga päev vastu 4 tundi, pereõde 3 tundi ja keskused on avatud endiselt 8 tundi päevas. Vastuvõtuvälisel ajal tegelevad arst ja õde telefonile vastamisega, paberitööga ja enesetäiendamisega.
Seotud lood
Riigikogu arutas tänasel istungil valitsuse algatatud sotsiaalravikindlustuse seaduse muutmist ja kohtus selle eelnõu raames perearstide esindajatega, et kaaluda perearstide visiiditasu kehtestamist. Komisjon ei pidanud visiiditasu kehtestamist võimalikuks.
Kolmandat päeva jätkuv meditsiinitöötajate streik ei ole esitatud nõudmiste tõttu osaliselt kooskõlas seadustega, leiab riiklik lepitaja Henn Pärn.
1. oktoobril peatatakse plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud Tallinna ja Tartu haiglates, 8. oktoobril võib tööseisak neis haiglates laieneda statsionaari ning streigiga liitub Pärnu, Viljandi, Narva ja Kuressaare haigla plaanilise ambulatoorse arstiabi süsteem, kirjutab arstide ajaleht Meditsiiniuudised.
Eesti perearstid alustavad 1. okoobrist toetusaktsiooni, mille käigus osutavad elanikele arstiabi täpselt nii palju, kui haigekassa neile selle eest maksab.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele