Majanduskriis tõi muude mõjude kõrval kaasa eksportivate ettevõtete arvu märgatava kasvu.
Varasema 9000 ettevõtte asemel müüb oma tooteid ja teenuseid nüüd välismaale 12 000 firmat ehk iga kaheksas Eesti ettevõte, nentisid SEB juhid tänasel ettevõtlusteemalisel pressibriifingul.
Statistikaameti andmetel suurenes aastatel 2007 – 2011 eksportööride arv protsentuaalselt kõige rohkem Saaremaal - 39 protsenti, 158 ettevõtteni. Järgnesid Harjumaa 32-protsendilise ning Raplamaa 29-protsendilise kasvuga.
„Tähelepanuväärne on ettevõtlusaktiivsuse kasv maakondades, kus lisandus ligi 400 eksportööri. Ekspordi sihtriigid on suures osas samad: Venemaa osakaal on kasvanud, ulatudes tänavu juulis 15 protsendini, ning Läti osakaal on vähenenud. Eksporditurgudele jõudnutel tasub siiski panustada portfelli hajutamisele, et muutused majanduskeskkonnas ei tekitaks tagasilööke,“ ütles SEB Panga juhatuse esimees Riho Unt.
Eesti on Balti riikidest kõrgeima ettevõtlusaktiivsusega, kuid murekohaks on ettevõtete kasvamine suuremaks kui 20 töötajaga ettevõtteks – see on arenguhetk kui firma omavahenditest enam ei piisa ja oleks vaja head strateegiat, kuidas edasi minna.
SEB viib oktoobris ja novembris läbi suure nõustamisprojekti, mille raames külastavad panga esindajad ligikaudu 900 Eesti väikest ja keskmise suurusega ettevõtet kõigis 15 maakonnas.
Seotud lood
SEB analüüs näitas, et kriisiaastad tegid paljudest palgatöötajatest ettevõtjad, palju on panustatud uuendustesse ning kasvanud on ekspordipotentsiaal.
Eesti tüüpiline eksportöör on puidutööstus, kes müüb kahte toodet kahele välisturule aastas keskmiselt 3 miljoni euro eest.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.