SEB analüüs näitas, et kriisiaastad tegid paljudest palgatöötajatest ettevõtjad, palju on panustatud uuendustesse ning kasvanud on ekspordipotentsiaal.
Täna tegi SEB ülevaate Eesti ettevõtete tervislikust seisundist. Pank tõi välja, et kriisiaastatel on kogutud edu ja seda tuleb ära kasutada.
SEB Panga juhi Riho Undi sõnul sundis majanduskriis paljusid endisi palgatöötajaid suunduma isikliku ettevõtte juurde: teenindusvaldkonnas toimus võrreldes 2008. aastaga 2,5 kordne kasv. Palju on juurde tekkinud mikroettevõtteid, mis on oma olemuselt paindlikud ja suutelised kriise üle elama.
SEB hinnangul on ekspordipotentsiaali paljudel ettevõtetel. Ärikultuur on paranenud, ettevõtted investeerinud uude tehnoloogiasse, tegelnud kriisiaastatel kulude ja arendustegevusega. Samuti on Eesti ettevõtetel väga hea stardipositsioon – kuid on suur risk teha valestart võttes liiga palju või vähe riski. Nii kaob kogutud edu.
“Üheks Eesti eduteguriks on paindlike ettevõttete suur hulk,” leidis Unt. Paindlikud ettevõtted aga kohanevad paremini uute turgudega ja leiavad uusi väljundeid.
Eesti ettevõtted on Undi sõnul võrreldes Euroopaga panustanud enam uuendustegevusse. Samas ka investeeringud on kaalutletumad kui enne kriisi.
“Investeeringute osas on meie ettevõtted muutunud targemaks. Tasakaal on selgelt märgatav,” sõnas Unt.
Eriti rõõmustav on Undi sõnul ekspordi kasv. “Ja mitte ainult Harjumaal ja Tallinnas. Kasv on laiaulatuslik,” ütles Unt ja lisas, et seda näitavad pea kõik maakonnad. “Meil on edasiminekuks üsna hea baas. On loodud enesekindlus,” rääkis Unt.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Majanduskriis tõi muude mõjude kõrval kaasa eksportivate ettevõtete arvu märgatava kasvu.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.