Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas kurikuulsa erakondade maailmavaate sihtasutuste (DASA) teema teadmata ajaks päevakorrast maha võtta, kuna esiplaanile on tõusnud parteidega seoses olulisemad teemad.
"Isiklikult arvan, et peame enne ühele poole saama erakondade rahastamise ja selle järelevalve teemaga ning seejärel võtma ette erakondade sihtasutuste teema. Arvan ka endiselt, et idee iseendast väärib edasitegemist, rahastamine vajab aga ülemõtlemist," ütles ERR-i uudisteportaalile põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste.
Komisjon ootas möödunud reedeni mitmetelt asutustelt, ülikoolidelt ja ühendustelt ettepanekuid, kuidas maailmavaate sihtasutused ja nende rahastamise erakonnaseadusesse kirja võiks panna.
Valitsus saatis DASAde eelnõu riigikokku tänavu jaanuaris. Eelnõu kohaselt on DASA erakonnast eristatav eraõiguslik juriidiline isik, mida saab asutada ainult erakond ning mille tegevus on lubatud nii Eestis kui ka välisriikides. Igal erakonnal võib olla ainult üks temaga seotud DASA.
Äripäev kirjutas jaanuaris, et DASA näol on tegemist küünilise demokraatia taandarendamisega, kusjuures selles ühisprojektis osalevad kõik neli riigikogus esindatud parteid – Reformierakond, IRL, Keskerakond ja Sotsiaaldemokraadid. Kõik neli on kas kõnekalt või vaikimisi nõustunud poliitikute 900 000 eurose jõulupreemiaga iseendale. Seejuures on erakonnad rullinud üle nii kava kritiseerinud Eesti arvamusliidrite kahurväest kui ka laiemalt avalikust arvamusest.
Autor: 1321-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Põhiseaduskomisjon otsustas tänasel istungil lükata erakonnaseaduse muutumise seaduse eelnõu menetlus sügisesse.
Valitsus kiitis heaks erakondade juurde demokraatia arendamise sihtasutuste (DASA) loomise, mida on meedias korduvalt kritiseeritud.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.