SEB majandusanalüütiku Ruta Arumäe sõnul tuleb III kvartali oodatust kiiremale majanduskasvule tuginedes tõsta ilmselt kogu aasta prognoosi.
Järgneb Ruta Arumäe kommentaar:
Nagu ma juba mõnda aega prognoosinud olin, ennustasid juhtivindikaatorid pööret ülespoole kolmanda kvartali jooksul. Ja see pööre sai teoks isegi natuke kiiremini kui ma arvasin, nii et juba kolmanda kvartali number on eelmisest kvartalist kõrgem. Siiani olid teada tööstustoodangu ja jaekaubanduse numbrid, mille põhjal pakkusin III kvartali majanduskasvuks väiksemat numbrit kui teises kvartalis, sest tööstustoodang oli kvartali jooksul kokku ikkagi languses. Kuid ilmselgelt on teistes majandussektorites, mille kohta andmeid veel saada ei olnud, toimunud samuti elavnemine. Statistikaamet on lisaks teada olnud ehitus- ja jaekaubandusele välja toonud mõõdukalt majanduskasvu panustanud valdkondadena veonduse, kutse- ja tehnikaalase, info ja side ning haldus- ja abitegevuse.
Aga et pööre kolmandas kvartalis elavnemise suunas on toimunud, sai märgitud ka paar nädalat varem seoses tööstuse ja ekspordi numbritega. Ekspordis on kasvunumbrid positiivseks pöördunud juba alates juunikuust, mis ilmselt toetas ka veondussektorit, ning ka tööstuses oli septembris teatud elavnemist märgata.
Kuna majanduskasvu määr tuli kolmandas kvartalis ikkagi suurem kui oodatud, siis ilmselt tuleb ka kogu aasta prognoosi veidi tõsta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Esialgsetel andmetel kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) tänavu III kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 3,4%, teatab statistikaamet.
Selle aasta neljas kvartal tõotab kolmandast madala võrdlusbaasi tõttu parem tulla, kuid reaalselt jääb majanduse tootmismaht enam-vähem stabiilseks, ennustab majandusanalüütik Maris Lauri. III kvartalis kasvas Eesti majandus oodatust enam ehk 3,4% võrra.
Rahandusministeeriumi analüütiku Madis Abeni sõnul tuleb majanduskasv peamiselt ehitussektorist, põhiliseks riskiks on järgmistes kvartalites väheneda võivad välistellimused.
Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja sõnul võib tänavune majanduskasv tulla kõrgem keskpanga prognoositust, samas on ebakindlus väliskeskonna suhtes endiselt suur.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.