Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnul pole draama, kui ELi valitsusjuhid ei suuda järgmise seitsme aasta eelarveraamistikus kokku leppida.
„Arvan, et ka selle raundiga ei jõua me sinna, kuhu jõuda tahame – see on üksmeelsele kokkuleppele,“ ütles Merkel täna enne uue kõnelustevooru algust. „See ei ole dramaatiline, kui me vaatame tänast kui alles esimest etappi. Kõik selgub lähitundidel. Ma arvan, et positsioonid on jätkuvalt üksteisest liiga kaugel. Kui me vajame ka järgmist etappi, siis me leiame selleks aja,“ vahendas agentuur Bloomberg.
Ka Hollandi peaminister tunnistas suuri erimeelsusi.
„Me jätkame täna raskeid jõupingutusi, kuid me ei ole veel kaugeltki finišis. Poolte vahel on alles suured erimeelsused,“ ütles Mark Rutte.
Peamine veelahe kõnelustel läheb jõukamate ja vaesemate ELi riikide vahelt. Prantsusmaa kaitseb kiivalt oma põllumajandustoetusi, Suurbritannia oma Margaret Thatcheri ajal ELi eelarvest välja võideldud tagasimakset, mille eeskujul ka Taani ja mitmed teised riigid ELi eelarvest raha tagasi nõuavad. Vähem jõukal järjel Kesk- ja Ida-Euroopa riigid aga kaebavad, et raha vähemaks lõikamine investeerimisprojektidelt vähendab veelgi nende võimalusi jõukamatele riikidele järele jõudmiseks.
ELi eelarve majanduslik tähtsus kahvatab poliitiliste lahingute kõrval, mis oma huvide kindlustamiseks maha peetakse. ELi eelarve maht on ca 1% Euroopa Liidu SKPst.
Viimases kompromissettepanekus on eelarveraamistiku kogumaht kahanenud Euroopa Komisjoni algselt veidi enam kui triljonilt eurolt seitsme aasta peale 973 miljardile eurole. Seda on 6% vähem kui Komisjoni algne pakkumine ning 2% vähem kui praeguse finantsperspektiivi maht. Täna jätkuvad kõnelused uue kompromissettepaneku alusel.
Eelmises kõnelustevoorus ründasid britid Euroopa Ühendamise rahastut, millest Eesti jaoks sõltub Rail Balticu projekt.
Seotud lood
Euroopa Liidu Ülemkogu, mille teemaks oli ELi järgmise seitsme aasta eelarveraamistiku kokkuleppimine, lõppes ilma tulemusteta.
Poolteist nädalat tagasi Tallinnast startinud romutraktor törtsutab täna juba Brüsselis Schumani väljakul, et eelarvekõnelustele kogunevad valitsusjuhid oma silmaga näeksid, kui ebaõiglane on jätkata liidu vaesemate liikmesriikide põllumeeste närutamist madalamate otsetoetustega.
Soome väljaanne Helsingin Sanomat on taas avanud diskussiooni Helsingi-Tallinna raudteetunneli teemal.
Eile Brüsselis alanud ELi Ülemkogul, mille eesmärk on kokku leppida ELi järgmise seitsme aasta eelarve aastateks 2014-2020, on kompromissi otsinguil kärpekohaks saanud Euroopa Ühendamise Rahastu, mis on Eestile oluline Rail Balticu projekti jaoks.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?