Taanis ollakse mures, et kui riik peaks nõustuma euroalal loomisel oleva pangandusliiduga liitumisega, võib see lõpu teha Taani praegusele kinnisvaralaenude süsteemile.
Kardetakse, et ühtsed reeglid ei võimalda senist Taanile eriomast süsteemi jätkata, mis võib kinnisvara tagatisega laenud muuta senisest palju kallimaks. Lisaarve võib küündida miljardites Taani kroonides kahekohalise numbrini, kirjutab täna Taani majandusleht Börsen.
Ühtse pangandusjärelevalve kokkuleppes on küll preambulas kirjas, et Euroopa Keskpank võtab kinnisvaraturul riikide erinevaid finantseerimissüsteeme arvesse, kuid taanlastele on see liiga ebamäärane ja mitte siduva iseloomuga garantii.
Taani ei ole veel seisukohta võtnud, kas riik plaanib euroala ühtse pangandusjärelevalvega liituda või mitte. Euroala välised riigid võivad seda teha vabatahtlikult. Rootsi kinnitas läinud nädalal taas, et vähemalt esialgu vaadatakse arenguid eemalt.
Eestile on Taani ja Rootsi hoiak oluline, kuna Eesti turul domineerivad nende riikide pangad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Brüsselis reede hommikuni euroala reformi üle vaielnud valitsusjuhid leppisid kokku, et ühtse pangandusjärelevalve loomise järel on järgmine oluline samm ühtse kriisihaldusmehhanismi loomine, mis võimaldaks vajadusel kiirestis ja efektiivselt raskustes panga tegevuse lõpetada.
Rahandusminister Jürgen Ligi tunnistas Brüsselis hommikusse väldanud maratonkõneluste järel, et Eesti oleks hea meelega näinud ka Rootsi liitumist ühtse pangandusjärelevalvega, kuid on rahul tulemusega ka moel nagu see lõpuks sündis – ebamõistlikke moonutusi õnnestus vältida.
Ühtse pangandusliidu ehitamisega on euroala riigid lõpuks välja juurimas võlakriisi algpõhjuseid, mida üksi kärped ja kokkuhoid ei ravi – see oli peamine läbimurre reedel lõppenud Ülemkogult ja sellele eelnenud rahandusministrite ööistungeilt.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.