NASDAQ OMX Balti börsid on aastaid hoidnud tehingutasusid muutumatuna (viimane muudatus viidi sisse 2008. aasta jaanuaris) ning seetõttu puudus ka ühtne Balti hinnakiri.
Seekordse muudatuse üks eesmärk oligi ühtne hinnakiri, et lihtsustada investorite tulemist meie turgudele, vastas kommentaaripalvele Tallinna börsi turujärelevalve juht Kristo Sepp.
„Lähtuvalt Balti turu kontseptsioonist tegeleb NASDAQ OMX aastaid kõigi kolme riigi (Eesti, Läti, Leedu) väärtpaberituru arendamisega ühtsete printsiipide järgi võrdsetel alustel ning sellest tulenevalt tuleks kauplemistasude muudatustki vaadata laiemalt ehk Baltikumi-üleselt,“ ütles ta. „Hinnakirja muudatuste tulemusel alanesid kahel turul kolmest tehingutasud ja lisaks loodi võimalus saada märgatav soodustus liitudes turutegija programmiga.“
Aastate jooksul on dialoogis erinevate turuosalistega, sealhulgas finantsvahendajate, kapitali kaasata soovivate ettevõtete ja investoritega kerkinud esile vajadus likviidsema väärtpaberituru järele, mida spetsialistide (k.a. liikmete esindajad) hinnangul võiks parandada turutegijatena tegutsevate liikmete arvu kasv ning aktiivsem kauplemine.
Selleks, et liikmeid julgustada rohkem panustama turu arendamisse ning turutegijana tegutsemisse, otsustas börs pakkuda atraktiivseid tehingutasusid börsisüsteemis kauplemiseks. Liige, kes on turutegijana tegev kõigil kolmel Balti turul (hetkel on ülebaltilisi liikmeid pea 75% kogu liikmete arvust), saab uue hinnakirja alusel tehingutasude soodustust enam kui 40% võrreldes senikehtinud tasudega.
Turutegemise programmi loomisel ning selle kriteeriumide (turutegija kindlustab, et valitud aktsiatel on avamis- ja sulgemisoksjonitel ning vähemalt 85% kauplemisperioodist olemas ostu- ja müügikorraldused väärtusega 3000 eurot või rohkem) paika panemisel on tehtud koostööd nii kohalikel turgudel tegutsevate liikmete kui ka Skandinaavia antud valdkonna spetsialistidega, et pakkuda lahendus arvestades siinsete olude iseärasusi ja võimalike turutegijate riskivõimekust.
Olgugi, et esmajärjekorras jõudis turutegija programmiga liituda vaid LHV, on teistegi liikmete poolt antud tagasiside olnud valdavalt positiivne. Mitu liiget soovivad peatselt turutegemise programmiga liituda, et üheskoos parandada Balti börside kauplemisaktiivsust ja julgustada investoreid taas pöörduma aktsiatesse investeerimise poole sedavõrd madalate intressimääradega investeerimiskeskkonnas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuna Swedbankil on huvi pakkuda ka edaspidi börsi kõige soodsamaid kauplemistasusid, on nad nüüd sunnitud programmiga liitumist vähemalt kaaluma.
Küsimustele kohalikul aktsiaturul turutegemise kohta vastab SEB aktsiaturgude maakler Raido Lillemets.
Henrik Igasta Superiast on oma sõnul börsile juba neli aastat rääkinud, et nad tegeleksid turutegija mudeli taaselustamisega.
LHV pank teatas, et Olympic EG, Tallinna kaubamaja ja Tallinna Vee aktsiatele hakkas pank eilsest turgu tegema.
Küberründed sagenevad
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.