Küsimustele kohalikul aktsiaturul turutegemise kohta vastab SEB aktsiaturgude maakler Raido Lillemets.
Kas SEB plaanib osaleda turutegemise programmi loomisel?Me alles kaalume seda. Olukorrale hinnangu andmine ei tohiks olla kiirustatud otsus, kui see kätkeb riski võtmist ja arvestatava hulga osakondade osalust (riskihaldus, järelevalve, õigus jne). Arvame, et programmi kasutuselevõtmine oleks olnud efektiivsem, kui rohkem asjaosalisi oleks viinud oma hindamise lõpuni. Hetkel võeti see käiku vaid ühe liikme poolt, jättes kaks suuremat osalist välja.
Millist kasu saavad sellest investorid?See on investoritele parimal juhul neutraalne. Aga võib ka muutuda negatiivseks, kui likviidsus liigub börsilt eemale selletõttu, et liikmete jaoks muutub kauplemine kallimaks.
Kas see muudab kohalikud tehingud likviidsemaks ja aktiivsemaks?Seda näitab tulevik. Risk on, et tehingud tehakse väljaspool börsi, mille tulemuseks on madalam likviidusus ja aktiivsus. Viis, kuidas muuta turgu aktiivsemaks, oleks suuremate ja lugupeetud firmade lisandumine börsinimekirja, mis tõstaks esinduslikkust. Usume, et see peaks olema riigi prioriteet, et hoida börsitehinguid elujõulise kapitali allikana Eesti ettevõtetele. Arenenud riikidel on toimiv börs. Usun, et ka Eestil on väljavaateid selle saavutamiseks.
Kas nõustute Swedbanki kriitikaga, et kui me ei liitu, siis tehingutasud tõusevad meie jaoks kuni 2,5 korda?Jah nõustun. Kui me ei liitu, siis tehingutasud Tallinna börsil tõusevad kuni 233 protsenti. Kui me, aga liitume, siis tasud tõusevad, vaid 33 protsenti. See vaevalt soodustab aktiivsust. Kindlasti langevad tasud Riias ja Vilniuses, kuid need turud on ka väiksemad võrreldes Tallinnaga.
Seotud lood
Kuna Swedbankil on huvi pakkuda ka edaspidi börsi kõige soodsamaid kauplemistasusid, on nad nüüd sunnitud programmiga liitumist vähemalt kaaluma.
Henrik Igasta Superiast on oma sõnul börsile juba neli aastat rääkinud, et nad tegeleksid turutegija mudeli taaselustamisega.
NASDAQ OMX Balti börsid on aastaid hoidnud tehingutasusid muutumatuna (viimane muudatus viidi sisse 2008. aasta jaanuaris) ning seetõttu puudus ka ühtne Balti hinnakiri.
LHV pank teatas, et Olympic EG, Tallinna kaubamaja ja Tallinna Vee aktsiatele hakkas pank eilsest turgu tegema.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.