Vastab ELi suursaadik Hiinas Markus Ederer
Ma arvan, et Hiina valitsus ja liidrid on täielikult aru saanud ohust, mida keskkonnasaaste kätkeb riigi enda majanduslikule ja poliitilisele arengule. Pinnase, õhu ja vee saastumine ja sellega seotud kulud on kasvanud nii suureks, et see on muutunud ohuks Hiina majanduslikule arengule ja poliitilisele stabiilsusele. Nad on sellest aru saanud ja töötavad välja oma poliitikaid. Näiteks tuleva aasta lõpuks on Hiinas plaanis vastu võtta kliimaseadus, mis – ma olen kindel – näeb Hiinas ette heitmekvootidega kauplemise süsteemi või CO2 maksu või nende kahe kombinatsiooni.
Hiinas on juba käivitatud kauplemissüsteemi pilootprojekt, kokku saab neid olema seitse. Sellest kasvab välja süsteem, mis, ma usun, saab olema üsna efektiivne, kuna see saab arvesse võtta Euroopas juba saadud õppetunnid. Ja siis, ma arvan, et hiinlastest saab koos meie, eurooplastega, globaalsel areenil kliimaalgatuses liider. Aga nad tahavad enne olla kindlad, et nad suudavad need riiklikud ja rahvusvahelised eesmärgid saavutada. Siis, ma usun, võtavad nad endale kohustuse, jõudes võibolla isegi kolme aastaga USAst ette.
Meie jaoks on nad kõige väärtuslikumaks partneriks, kuna on vaja kahte suurt, et ülejäänud maailma eest vedada.
Teeme nendega tihedat koostööd nii poliitika kui reeglite kujundamisel, näiteks oleme Hiina seitsmesse CO2 kauplemissüsteemi pilootprojekti panustanud oma kogemusega. Ma arvan, et Euroopa Liidule on kergendus, kui kliima ja keskkonnaküsimustes on veel üks globaalne liider, kuna arvan isiklikult – ja mitte sel põhjusel, et ma olen ELi saadik Hiinas –, et see riik on kõigist suurtest riikidest, Euroopa Liit välja arvatud, kõige kaugemale jõudnud kliimamuutuste ja sellest riigi enda arengule tingitud ohtude mõistmisel.
Kui lähed provintsi ja räägid selle kuberneriga, on nad väga teadlikud sellest, millised on keskkonnaalased väljakutsed. Nii kasvab see ka alt ülespoole ja mitte üksnes ülalt allapoole. Nii-et mina olen üsna optimistlik.
Samale küsimusele vastab ELi keskkonnavolinik Janez Potocnik
Me [kohtumistel Hiina poliitikutega Pekingis] seda ei arutanud, aga kui vaadata näiteid sellest, mida Hiina ise teeb – riik on loonud pilootprojekti oma heitmekvootidega kauplemise süsteemiks – ja kõiki muid jõupingutusi, mis nad riigis kliimamuutuste vastu võitlemiseks ette on võtnud, siis ma loodan, et see jõuab lõpuks ka rahvusvahelisele tasandile. Ma ei saa rohkem öelda, aga ma saan öelda seda, et nad teevad väga palju juba oma riigi tasandil. Loodame.