Endine Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Männik on riigi laenukoormuse suurendamise suhtes ettevaatlik, ent see teema tuleks tema sõnul avalikkuses tõsiselt läbi vaielda.
"Olen mitu aastat rääkinud, et Eesti tähtsaim prioriteet on soodustada majanduskasvu, aga kas laenamine on kõige õigem idee, jätaks ma vastamata," rääkis Männik. Ta pidas kõige olulisemaks vastuargumendiks seda, et laenamine võib riigi eelarve tasakaalust välja viia, mis Lõuna-Euroopa riikides ongi juhtunud. "Eelarve tasakaal on väga tähtis," märkis ta.
Suurema riigivõla probleem on Männiku sõnul selles, et paneme koormuse oma lastele. "Paljud riigid on raha laenanud tarbimiseks, ja seda ei tohi mitte mingil juhul teha. See tuleks põhjalikult läbi arutada, et sellest kasu oleks," märkis ta, vihjates avaliku arutelu vajadusele.
Kuigi tihti tuuakse meile eeskujudena Skandinaaviat, kus laenukoormus on oluliselt suurem kui Eestis, arvas Männik, et selles küsimuses pole Rootsi ega Soome meile eeskujuks. "Hoopis meie oleme neile," lausus Rootsis üles kasvanud Männik.
Küsimuse peale, et kui laenu juba võtta, siis kuhu selle investeerima peaks, vastas Männik, et oluline on raha paigutada sinna, kus see tulevikus kasu tooma hakkab.
Seotud lood
Eesti majanduskasvu numbrid teevad kurvaks. Sel nädalal selgunud teise kvartali SKP kasv oli aastases võrdluses vaid 1,3% ja esimese kvartali oma 1,1%. Jääme selgelt alla nii Lätile kui Leedule, kus kasv on üle 3%, tõdeb Äripäeva peadirektor Igor Rõtov.
TREV-2 Grupi juht Erki Mölder ütles, et talle ei meeldi senine must-valge retoorika riigivõla temaatikas.
Ettevõtja Raivo Vare ütles, et kui meil majanduskasvu ei lisandu, siis tuleb peagi laenamine kõne alla ka Eestis.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.