Kohalike omavalitsuste valimisel kandideeriv parlamendiliige Kaja Kallas leiab, et riigikogu liikme ja volikogu töö ühildamise piirang vääriks kaotamist.
Riigikogu liikmete lubamine kohalikul otsustustasandil kaasa löömise võimalus seoks saadikut rohkem tema piirkonnaga. "Inimesed, kes töötasid volikogudes ajal, kui piirangut veel ei olnud, ütlevad, et sel ajal olid riigi ja kohaliku tasandi otsused paremini seotud ja kohalikud omavalitsused olid aktuaalsemalt riigi tasandil toimuvaga kursis," kommenteeris Kallas oma blogis.
Samuti jõuaksid tema sõnul kohalikud mured paremini riigini. "Kui otsustavad inimesed kattuksid, ei saaks kumbki pool lahendamist vajavate küsimuste arutamisel pugeda ühe või teise institutsiooni kaitsva varju alla. Vastutada tuleb ikkagi konkreetsetel inimestel. Iseküsimus on, kas Eesti riigi suuruses riigis üldse peaks neid tasandeid nii väga eristama?"
Otsustustasandite segunemine võimude lahususe printsiipi Kallase hinnangul ei rikuks "Võimude lahusus tähendab kohtu, täidesaatva ja seadusandliku võimu lahutamist. Kohalikud volikogud on võrdsed aga kohaliku tasandi seadusandjaga, seega on tegemist lihtsalt ühe võimu erinevate tahkudega," selgitas ta. "Teiseks üks inimene ei ole automaatselt riik ja kohaliku omavalitsuse volikogu koosneb siiski palju enamatest üksustest."
Vastuseks väitele, et Riigikogu liikmed ei jõua volikogude töös osaleda, meenutas Kallas endist korda - volikogude istungid toimusid neljapäeva õhtul või reedel või istungivabal nädalal. "Tuleb muidugi märkida, et pealinna peab kindlasti vaatlema eraldi, et ei tekiks ohtu, et Tallinna volikogust saab nö miniparlament, kus 2/3 liikmetest on ühtlasi riigikogu liikmed."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
President Toomas Hendrik Ilves märkis riigikogu ees kõnes, et mitmed parlamendisaadikud ja ministrid kandideerivad kohalikesse volikogudesse, kuigi ei kavatse sinna tööle minna.
Reformierakonna esimehe Andrus Ansipi paari aasta eest välja pakutud idee, viia kohalikud ning riigikogu valimised läbi ühel ja samal pühapäeval, on vajunud küll unustusse, kuid praktika näitab, et selline reform võib omavalitsused poliitiliselt stabiilsemaks muuta ning vähendada valijate lollitamist.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.