Täna viis Hillar Teder oma Ukraina kinnisvarafirma Arricano Londoni börsi alternatiivturule. "See on kasvava ettevõtte IPO." Turg on tühi ja tegevust jätkub 10-15 aastaks, iseloomustab Teder Ukraina kaubanduspindade turgu.
Tederi hinnangul paraneb IPOga ka usaldus rahvusvaheliste pankade silmis, kellelt siis hõlpsam laenuraha saada.
Arricano aktsionärid on leppinud varem kokku, et ettevõte läheb börsile 2012. aastal, kuid seda tähtaega lükati pidevalt edasi. „Börsile minek venis, sest osa aktsionäre ei olnud nõus tingimustega, mismoodi börsile minnakse,“ kommenteeris Arricano Real Estate PLC juhatuse esimees Emil Budilovsky.
Tingimustega ei olnud nõus näiteks investeerimispank Goldman Sachs, kel ei olnud ettevõttes küll otsest osalust, vaid andis nn allutatud laenu. Arricano vahetas Goldman Sachsi eelmisel aastal teise investori vastu.
IPO korraldamise eesmärk on Budilovsky sõnul Arricano projektide konsolideerimine. „Tahame kaasata kapitali, et olemasolevatele kruntidele ehitada kaubanduskeskusi, mis vajavad ka arendamist,“ lausus Budilovsky.
IPO on Arricano jaoks pigem tehniline nüanss. Tegemist viimase viie aasta esimese börsileminekuga Ukraina kinnisvaraarendusettevõtete seas. „Ukraina arendajal on raske minna börsile, sest börsid vaatavad ettevaatlikult sellesse ärisse, eriti mis puudutab Ukraina turgu,“ tõdes Budilovsky.
Tederi sõnul oli Nõukogude Liidus igas linnas mingi kaubanduskeskus, aga need olid väiksed, ehk 1000 ruutmeetrit. „Meil ei olnud 20 aastat kaubanduskeskusi. Seega turg on ajalooliselt tühi ja meie kogemusel, kui see turg hakkab arenema, siis kulub 10-15 aastat ehitamiseks,“ märkis Teder. Ta lisas, et enam ei ole palju aega jäänud kaubanduskeskuste ehitamiseks. „Kui vaadata arendusprotsessi, siis kaubanduskeskuse ehitamiseks läheb neli aastat - krundi ostmine, ehituslubade saamine, ehitamine ja rendile andmine,“ selgitas Teder.
Autor: Alyona Stadnik, Kiiev, Rivo Sarapik
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ukrainas kaubanduskeskuseäri ajava Eesti ühe rikkama inimese Hillar Tederi vaidlus Ukraina äripartneriga kogub uusi tuure ning kaasatud on ka poliitikud.
Suurärimees Hillar Teder praktiliselt kaotas vaenuliku ülevõtmise tõttu kontrolli oma Sky Malli kaubanduskeskuse üle Kiievis.
Eesti saatkonna ees Kiievis toimus täna mõnekümne osalejaga pikett nende Ukraina ettevõtjate eestvedamisel, kes on kaotanud raha ärimees Hillar Tederi osalusega ettevõtte O`Key Ukraina pankroti tõttu, kirjutab Delovõje Vedomosti.
Hillar Tederi andis osa kinnisvaraarendusest oma pojale ja partnerile Jüri Põllule, mis on tema hinnagul asjade loomulik käik.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.