Nordea pangas on pikalt kaalutud peakontori üleviimist Stockholmist kas Helsingisse või Kopenhaagenisse, kirjutab täna Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet.
Põhjuseks Rootsis muu Euroopaga võrreldes oluliselt karmimad reeglid ja kapitalinõuded pankadele.
Panga juht Christian Clausen pole Nordead kunagi Rootsi pangaks pidanud - ikka pigem Põhjala või Euroopa pangaks. Side Rootsiga jäi veel vähemaks, kui Rootsi valitsus müüs sel nädalal viimased Nordea aktsiad.
Svenska Dagbladet kirjutab, viidates oma allikatele Stockholmis ja Helsingis, et pangas on juba valmis üksikasjalised plaanid peakontori kolimiseks kas mõnda teise Skandinaavia riiki või isegi Saksamaale või Hollandisse.
Panga ametlik joon on aga endiselt, et mingeid kolimise plaane ei ole.
Ning nagu toonitavad ka ajalehe allikad, ei tähenda analüüside tegemine veel otsust ennast. See nõuab väga põhjalikku kaalumist.
"Lõpuks sõltub kõik sellest, kas peakontori kolimine on pangale kasumlik," ütles üks allikas. Ent niisama oluline on, kas Nordea oleks mõnes teises riigis üldse teretulnud.
Näiteks ei ole sugugi kindel, et Soome valitsus juubeldab, kui Nordea oma peakontori Helsingisse toob. See tähendab riske. Kui Nordead näiteks Taanis terav kriis tabab, tuleb lõpuks appi minna Soome maksumaksjatel, sest Nordea oleks Soome pank.
Seotud lood
Rootsi finantsinspektsiooni juht Martin Andersson kirjutas täna majanduslehes Dagens Industri, et sai valitsuselt selge mandaadi valvata, et majanduses ja finantssüsteemis ei tekiks uusi mullistusi.
Reitinguagentuur Moody's jättis oma värskes hinnangus Rootsi pangandussüsteemi reitinguväljavaate stabiilseks, kuid hoiatas, et pangad hangivad jätkuvalt suure osa oma rahastusest turult, mis on riskantne, kuna turgude meeleolud on muutlikud.
Kevadel kokku lepitud ning tulevast aastast jõustuvad Euroopa Liidu ühised pangandusreeglid on juba killustumas, kuna erasektori laenubuumi ja suure pangandussektori riskidega maadlevad Põhjala riigid tõstavad lati kõrgemale.
SEB panga juhi Annika Falkengreni meelest on nende konkurent Nordea Rootsi jaoks liiga suur pank.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.