Reitinguagentuur Moody's jättis oma värskes hinnangus Rootsi pangandussüsteemi reitinguväljavaate stabiilseks, kuid hoiatas, et pangad hangivad jätkuvalt suure osa oma rahastusest turult, mis on riskantne, kuna turgude meeleolud on muutlikud.
Rootsi pangad hangivad 58% oma rahastusest turgudelt, hoiuste osakaal on vaid 35%, vahendas agentuur Bloomberg Moody'se värsket analüüsi.
"Kuna lühiajalises rahastuses sõltutakse välisvaluutast, on Rootsi pangad avatud globaalsete investorite meelemuutusest johtuvatele riskidele," märkis Moody's. "Enamikes Rootsi pankades on varade ja kohustuste tähtaegades jätkuvalt olulised käärid, ehk siis struktuurne risk pangandussüsteemis, kuid me loodame, et pangad suudavad aegamööda seda vahet vähendada."
Samasuguseid märkusi on Rootsi pankadele teinud agentuur S&P.
Teine Rootsi pangandussüsteemi õrn koht on rootslaste kõrge laenukoormus.
Rootsi finantssüsteemis on kasvanud varade kvaliteedi halvenemise ja intressimäärade tõusu risk, kuna pooled uutest kodulaenudest on ujuva intressimääraga, nentis Moody's.
Rootsi valitsus on reegleid pidevalt karmistanud, et finantssüsteemi riske majanduse jaoks vähendada.
Ka rahandusminister Anders Borg on Rootsi suurpanku hoiatanud, et need liigselt välisturgude finantseeringust ei sõltuks, ning pannud ette, et pangad võiksid aidata rahastada keskpanga valuutareservi. Rootsi pankadele kehtestatud kapitalireeglid on juba karmimad kui mujal Euroopas - aastaks 2015 peab Tier 1 kapitali (esimese taseme omavahendid - toim.) osakaal kerkima vähemalt 12%-le. Augustis teatas valitsus, et võtab kasutusele ka nn kontratsüklilise puhvri, mille jaoks ülempiiri pole määratletud.
Rootsi valitsus on astunud samme ka laenukasvu ja kinnisvarahindade tõusu ohjeldamiseks. Laenusumma ei või ületada 85% soetatava vara maksumusest ning pankadel tuli tänavu kolmekordistada eluasemelaenude riskikaale.
"Hindame selle positiivseks, et Rootsi keskpank ja finantsinspektsioon on järelevalvet kodumajapidamiste laenukoormuse üle karmistanud," nentis Moody's. Värskeim kava on karmistada nõudeid pangalaenude tagasimaksmise tempole.
Valitsuse selge siht on riigi SKPd neljakordselt ületava finantssüsteemi riske vähendada. Muuhulgas tähendab see, et pangandus ei või olla muust majandusest kiirema kasvutempoga majandussektor.
"Unelmate stsenaarium oleks, et majandus kasvaks pisut kiiremini kui pangandussektor," ütles agentuurile Bloomberg Rootsi finantsturgude minister Peter Norman. Pankade sihitud 15%list omakapitali tootlust on Rootsi valitsuse ministrid korduvalt ebamõistlikuks hinnanud, kuna selle saavutamine võib eeldada ülemäärast riskimist.
"See on mõistlik, et püüame Rootsi maksumaksjate finantsriske juhtida," ütles Norman. "Me saame neid vähendada, kui nõuame Rootsi pankadelt suuremaid kapitalipuhvreid."
Rootsi rahandusminister Anders Borg hoiatas läinud kuul, et pankadel tuleb arvestada edaspidi veelgi karmimate reeglitega, et kaitsta riigi majandust.
Moody's kinnitas eile Rootsi, Taani, Norra ja Soome tipptasemel riigireitingud stabiilse väljavaatega, kuid hoiatas, et näiliselt tugeva fassaadi taga on Põhjala riikides majapidamiste kõrgest laenukoormusest ja kõrgetest kinnisvarahindadest johtuvad riskid. Korrektsiooni korral võib sellest eratarbimisele tulla aastateks tuntav tagasilöök.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Nordea pangas on pikalt kaalutud peakontori üleviimist Stockholmist kas Helsingisse või Kopenhaagenisse, kirjutab täna Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet.
Ülekuumenemise vältimiseks Rootsi kinnisvaraturul, mille Eesti Pank tõi eile välja ühe riskina ka Eesti finantssüsteemi stabiilsusele, ei piisa üksi pankade kapitalinõuete tõstmisest.
Rootsi finantsinspektsiooni juht Martin Andersson kirjutas täna majanduslehes Dagens Industri, et sai valitsuselt selge mandaadi valvata, et majanduses ja finantssüsteemis ei tekiks uusi mullistusi.
Rootsi Swedbank tõstis täna Rootsis 25 baaspunkti võrra eluasemelaenude intresse, kuid teised suurpangad eeskujust tuld ei võtnud.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.