Juba järgmisel aastal ei suuda eratarbimine enam praeguses tempos suureneda, samal ajal ekspordi panus muutub järjest suuremaks ning tasakaal muutub veelgi paremaks, prognoosib SEB analüütik Ruta Arumäe.
"Kuigi majanduskasvu põhivedur on viimasel ajal olnud eratarbimine, ei ole see kaasa toonud majanduse tasakaalu halvenemist," kommenteeris Arumäe nädalakommentaaris. "Tegelikult pole ka praegusel tasakaalul häda midagi, paremat tasakaalu oleks raske soovida." Jooksevkonto bilanss kõigub tema sõnul kriisijärgselt siiamaani nulli ümber, teise kvartali jooksevkonto defitsiit oli vaid -0,5 protsenti SKPst.
Käesoleval aastal on tööstuse ja jaekaubanduse kasvud üsna ühte sammu käinud. Augustis lõhe küll suurenes, kuid see jääb ajutiseks. "Kõige suurem kasvutempode erinevus eratarbimise ja ekspordi vahel saabki olema kolmandas kvartalis. Ühtlasi jääb see ka tarbimiskasvu kiirenemise tipuks sel aastal," prognoosis Arumäe.
Kolmanda kvartali tarbimise kasv Arumäe sõnul veidi kiirenemist. "Tulenevalt nii reaalpalga kui ka pakkumispoole märgatavast suurenemisest. Samas kasvab pakkumine ilmselt kiiremini kui nõudlus ning hinnad jaekaubanduses alanevad. On jaemüüjaid keda tabab ilmselt ka müügi vähenemine," ennustas ta.
Augustis vedas majanduskasvu jätkuvalt eratarbimine, sellal kui eksport taas nõrgenes. Jaekaubandus kasvas stabiilselt 6 protsenti, sellal kui tööstustoodang suurenes vaid 1 protsendi ning töötleva tööstuse toodang üldse mitte.
Töötlevas tööstuses läheb sektoriti erinevalt. Kuna ka välisnõudluse olukord on erinev nii riigiti kui ka nende riikide sektoriti. Valdavalt on siiski haruti toodangumaht kas langenud või kasvud alanenud. Suurim tööstusharu, elektroonika, on jätkanud vaikset, 5 protsendist, kasvu. Töötleva tööstuse andmed viitavad sellele, et eksport kolmandas kvartalis ilmselt langeb.
Jaekaubanduse müügiedu augustis oli Arumäe sõnul ootuspärane, kuna tööturg püsib stabiilsena, palgatõus teises kvartalis kiirenes ning inflatsioon on veidi vähenenud. Reaalpalkade tõus kiirenes teises kvartalis võrreldes esimese kvartaliga märgatavalt, 4,5 protsendile esimese kvartali 2,8 protsendilt.
"Üsna tõenäoliselt on sama trend jätkunud ka kolmandas kvartalis, inflatsioon augustis oli selle aasta madalaim ning jätkab alanemist. Tarbijate kindlustunne püsib oma ajaloolise keskmise määra juures. Augustis on suurenenud eriti meelelahutuse ja vaba ajaga seotud toodete ostud, mis viitab suurenenud võimalustele tarbijate rahakotis," kirjutas ta.
Seotud lood
Euroopa Komisjoni poolt arvestatav majandususaldusindeks tegi septembris nii eurotsoonis kui Euroopa Liidus kiire hüppe paremuse suunas, tõustes kõrgeima tasemeni pärast 2011. aasta juulit.
Tänavu augustis kasvas elektri tootmine võrreldes eelmise aasta augustiga viis protsenti ja tarbimine kaks protsenti. Sisemaine tootmine ulatus augustis 965 gigavatt-tunnini ja tarbimine 571 gigavatt-tunnini.
Äripäeva hinnangul räägivad jaekaubanduse kasvunumbrid inimeste kasvanud kindlustundest ning usaldusest majanduskeskkonna ja oma tuleviku suhtes, mis väljendub ühtlasi suuremates poearvetes. Samuti on see heaks positiivseks indikaatoriks vahepealsete majandusseisakule viitavate näitajate taustal
Jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük suurenes augustis eelmise aasta augustiga võrreldes püsivhindades 6%.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.