Tarbijakaitseamet, maanteeamet ning maksu- ja tolliamet alustasid teavituskampaaniat "Kasutatud auto osta targalt!", mille eesmärk on anda autoostjatele praktilist nõu kasutatud autode ostmisel.
30. novembrini kestva kampaania eesmärk on anda inimestele nõu, kuidas kontrollida enne auto ostu auto ajalugu, tehnilist korrasolekut ja auto tegelikku läbisõitu. Samuti seda, kes on auto tegelik müüja.
"Soovime juhtida tarbijate tähelepanu võimalikele probleemidele ja suurendada nii ostjate kui ettevõtjate teadlikkust oma õigustest ja kohustustest," selgitas tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste ERRi uudisteportaalile.
Vaata, millised on ametite
nõuanded kasutatud sõiduki ostjale.
Kontrolli alati müüja taustaKontrolli, kas autot müüb eraisik või juriidiline isik. Eraisiku käest osta on odavam, kuid eraisikutevahelisi vaidlusi lahendab vaid kohus.
Infot firma kohta saad: - Krediidiinfo kodulehelt
www.krediidiinfo.ee (tasuta lihtpäring) - äriregistrist
https://ariregister.rik.eeMida tähele panna: Ohumärk on, kui firma on tegutsenud väga lühikest aega, selle põhikapital on minimaalne, äriregistri kannetes on palju muudatusi ning firmal puudub koduleht.
Müüja maksuvõlga saad kontrollida: - maksu- ja tolliameti registrist firma registrikoodi või eraisiku isikukoodi järgi:
https://apps.emta.ee/e-service/doc/i0301.xsql (tasuta) - Krediidiinfo kodulehelt
www.krediidiinfo.ee (ettevõtte maksehäireraport, tasuline)Mida tähele panna: Kui müüjal on maksuvõlg, on põhjust kahelda tema usaldusväärsuses ja jätkusuutlikkuses.
Eraisikust müüja tausta kontrollimisel aitavad päringud internetis ja suhtlusportaalides, aga ka Krediidiinfo kodulehel.Mida tähele panna: Kui eraisik pakub mitut autot, võib tegemist olla varjatud ettevõtjaga, ja tasub olla ettevaatlik.
Sõlmi alati kirjalik ostu-müügileping ning soovitavalt tasu pangaülekandega
Kontrolli sõiduki päritolu ja ajalugu
Seotud lood
Koos maksuameti ja maanteeametiga kasutatud autode müüki uurinud tarbijakaitseamet lõpetas väärteomenetluse 11 ettevõtte suhtes.
Maanteeamet, maksu- ja tolliamet ning tarbijakaitseamet hoiatavad kasutatud autode ostjaid uute petuskeemide eest.
Eestisse toodud vähekasutatud, käibemaksupettuse kahtlusega luksusautode kontrollimisel on maksuamet nädalaga kogunud ligi 30 000 eurot käibemaksu.
BRC Autokeskuse juhi Siim Margi sõnul jääb riigil kasutatud luksusautode müügi pealt tasumata jäetud käibemaksust aastas saamata vähemalt 30 miljonit eurot.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”