Endine Narva linna volikogu liige Aleksandr Moissejev oli lähikondsete ja variisikute kaudu seotud linna kinnisvaraga toimunud ärides.
Äripäeva kasutuses on üle 3200 lehekülje eeluurimismaterjale, mis kirjeldavad Narva linna võimuladvikusse kuulunud Moissejevi ja ka teiste praeguseni võimu juures olevate poliitärimeeste tehinguid. 25. oktoobril ilmunud lehes kirjutasime, kuidas Narvas ärihuve omav jaekett Maxima tasus Narva poliitikute ja variisikutega seotud ettevõtetele ligi miljon eurot. Eelmisel esmaspäeval kirjeldasime, kuidas Narva spordikeskuse ehitamisel osa linna rahast varifirma abil ära kadus.
Täna näitame, kuidas Narvas suurt mõjuvõimu omanud Moissejev oli seotud linnalt kinnisvara saanud ettevõtetega. Kriminaalasi tema suhtes lõpetati. "Mis puudutab Teie küsimusi, siis kriminaalasi on minu suhtes lõpetatud kuriteo koosseisu puudumise tõttu ning riik kompenseeris mulle kriminaalasjaga seotud kulud. Kelle algatusel ja mis põhjustel algatati minu suhtes kriminaalasi, ei ole mulle teada. Samuti ei tea ma, mis põhjustel anti minu kohta valetunnistusi ning miks uurimise käigus seda õigel ajal ei avastatud," oli Mossiejevi enda kommentaar teda puudutanud kriminaaluurimisele.
Enda teadmata omanikuks. Uurijaid huvitas Moissejevi naise Elena nimel 2006. aastast olnud ettevõte OÜ Staplers. Enne seda kuulus ettevõte variisikutele, kes juhtimises reaalselt ei osalenud.
Staplers soetas 2004. aastal linnale kuulunud ASilt Narva Elamuvaldus ärimaa Aleksander Puškini 15c ja tootmismaa Pimeaia 6. Ettevõtte omanikuks ja juhatuse liikmeks oli siis 20aastane Irina, kes oli keskerakondlasest volikogu liikme Vadim Orlovi ettevõtte raamatupidaja tütar. Volitusega oli ettevõtte tehingute sooritamise õigus antud Orlovile.
"Hiljem pöördusin Vadim Orlovi poole palvega kõrvaldada Irina firmast, sest ta elas Inglismaal," lausus ema uurijatele. Kohe leitigi ettevõttele uus omanik ja juhatuse liige, kelleks sai linna osalusega ettevõtte AS Heakorrastus sekretär Erika.
"ASi Heakorrastus nõukogu liige Aleksandr Moissejev palus mul sõita Vaksali tänavale ja allkirjastada mingid dokumendid raamatupidaja juures. /…/ Seda, et minu nimele oli vormistatud OÜ Staplers, sain teada uurijalt, varem ma ei teadnud sellest midagi," rääkis Erika tunnistajana ülekuulamisel.
Kinnistud liikusid edasi. Ostetud kinnistud liikusid aasta peale ostmist edasi munitsipaalettevõtte Narva Vesi juhataja Aleksei Voronovi firmale AS Noolsirge. Sama ettevõte oli ka Maximalt raha saanute hulgas.
Pimeaia 6 tootmismaa müüs Noolsirge omakorda OÜ-le Modulvest Elamu, mille üheks omanikuks on samuti praegu uurimise all olev Sergei Mikrjukov.
Teise, Puškini 15c asuva kinnistuga on lood huvitavamad. Selle omanik on praegu OÜ SV Eurokvaliteet - kurikuulus ettevõte, mis oli seotud aastatetaguse skandaaliga Narvas. Nimelt avastas riigikontroll, et 2006. aasta mais ostis SV Eurokvaliteet 83 000 euroga (1,3 miljoni krooniga) linnale kuuluvalt AS Narva Elamuvaldus tolle osa kinnistust aadressil Linda 4. Juba kuu aega hiljem andis SV Eurokvaliteet soetatud osa 15 aastaks rendile Narva linnavalitsuse sotsiaalabiametile, kes maksab selle eest iga kuu ca 1600 eurot (25 000 krooni). Perioodi jooksul teenib firma renditulu 270 000 eurot (4,5 miljonit krooni). Lisaks maksis Narva sotsiaalabiamet kinni nüüd juba SV Eurokvaliteet kuuluvates ruumides toimunud ligi 7300eurose (114 000kroonise) remondi.
Moissejev valvas dokumentide vormistamist. Selle tehingu eest said sarjata ning sattusid uurimise alla nii tollane abilinnapea Sofja Homjakova kui ka tema elukaaslane Vadim Orlov, sest SV Eurokvaliteet omanik ja juhatuse liige oli Orlovi õde Jelena Kavrus.
2010. aasta lõpus sai ettevõtte omanikuks Robert Kazjulkin. Kavrus meenutas järgmise aasta suvel toimunud ülekuulamisel, et notari juures oli tookord ka Aleksandr Moissejev. "Moissejev oli koos Robertiga tehingu allkirjastamise juures, kuid mingites dokumentides ta ei figureerinud," meenutas Kavrus.
Kavrus kurtis ka, et osaku eest lubatud 5100 eurot (80 000 krooni) ta pole kätte saanud.
770 000 investeeringuid, mida ei tulnud. Habemega lugu on Narvas ka Raja tänaval asuva endise kirstuvabriku hoone ümber toimuv. 2001. aastal ostis Moissejevi firma Fervesta Grupp selle linnalt ligi 30 000 euroga (460 000 krooniga). Tingimuseks oli, et kolme aasta jooksul investeerib ostja maja kordategemiseks 767 000 eurot (12 miljonit krooni). Kohustuse mittetäitmise puhuks oli määratud trahv 10 protsenti tegemata jäänud investeeringute summast. Korduvalt lükkas linnavõim investeeringute tegemise tähtaega edasi, ilma trahve küsimata. Praeguseks on hoonest järel vaid müürid, katus kukkus sisse juba mõne aasta eest. Linnajuhid pole aga sellest kõigest erilist probleemi teinud.
Prokuratuur on varem uurinud ka, kas ja kuidas on kinnistu olukorraga seotud Narva keskerakondlasest linnapea Tarmo Tammiste tegemised või tegematajätmised. Tuli välja, et Tammiste elas aastaid Narvas Puškini tänava alguses OÜ-le Aviks Trade kuuluvas korteris. Kahtlustuse järgi elas ta seal alguses tasuta, hiljem üüris aga korterit edasi ning üüritulu sai ta endale. Tammiste on Kuku raadiole antud intervjuus nimetanud ka summa - 33 900 krooni -, mille ebaausas saamises teda kahtlustati.
Üüri varjus altkäemaks? Aviks Trade'i juhatuse liiget ning omanikku Vladimir Saksinit kahtlustati sel viisil Tammistele altkäemaksu andmises. Saksin oli samal ajal ka Fervesta Grupi juhatuse liige ning lubatud investeeringuid ettevõte kirstuvabriku hoone kordategemiseks ei teinud. Saksinit ja Fervesta Gruppi karistas Viru maakohus kriminaalkorras rahaliste karistustega linnale investeeringute kohta valeandmete esitamise eest. Linnapea Tammistega seotud altkäemaksuasja lõpetas prokuratuur, kuna ei õnnestunud kohtusse minekuks piisavalt tõendeid koguda.
Aviks Trade'i omanik oli kuni 2000. aastani Andrus Tamm, praegune keskerakondlaste juht Narvas. Ka Tamme Tallinnas Liivamäe tänaval asunud korteri ostis 2007. aastal ära Moissejev.
Fervesta Grupp (praegu Väinämöinen Grupp) osad liikusid Moissejevilt 2005. aastal Moskva elanikule Marina Uvarovale kuuluvale OÜ-le IV Invest Develompent. Kriminaaluurimise käigus rääkisid tunnistajad, et Uvarova on Moissejevi naise Elena õde.
IV Invest Development registreeriti äriregistris 2005. aasta juulis mõni päev enne, kui Narva munitsipaalmaadele kuulutati välja hoonestusõiguse konkurss. Seitse hoonestusõigust pandi avalikule enampakkumine ja üheksale leiti hoonestushuvilised eelläbirääkimistega.
Moissejevi naise õe nimel olnud firma napsas konkursilt koguni viis hoonestusõigust. Tegelikku konkurentsi pakkumiste vahel küll ei olnud, sest igale kinnistule oligi ainult üks soovija. IV Invest Developmenti äriplaanide kohaselt pidi ettevõte linna ehitama ridaelamu, kauplus-kohviku, rehvitöökoja, suvekohviku ja autoparklad. Tegelikult ei ehitanud ettevõte mitte midagi. Kolm hoonestusõigust müüs ettevõtte linnavõimu heakskiidul edasi ning teenis sellelt üle 50 000 euro tulu.
IV Invest Development omanik on praegu Elena Moisseevale kuuluv OÜ Staplers ning ettevõtte juhatuse liige on jurist Julia Tustšenko, kes oli lisaks 2010. aastani Narvas palju kirgi tekitanud eakate hooldekodu arendusfirma üks omanikest. Hooldekodu projekti on varem samuti korduvalt seostatud Moissejevi ärihuvidega.
Seotud lood
Maxima jagas Narvas ligi miljon eurot viie firma vahel, millest kolm olid seotud kohalike poliitikute ja linnaametnikega ning kaks variisikutega.
Ma ei käinud aasta aega Maxima poeski, et keegi mind mingilgi määral Maximale Narvas müüdud bussipargi hoonete tehinguga ei seostaks, ütles Keskerakonna Narva piirkonna juht Andrus Tamm.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.