Euroopa Parlamendi eelarvekomitee esimees Alain Lamassoure juhib tähelepanu, et mida jõukam Euroopa Liidu riik, seda väiksem on tema panus Euroopa Liidu ühisesse eelarvesse.
"See ei ole õiglane," taunib endine Prantsuse eelarveminister Strasbourgis Eesti ajakirjanikega kohtudes, toeks tabel, mille järgi suhtarvuna rahvamajanduse kogutulusse (GNI) on käibemaksu baasil arvutatud panused eelarvesse Suurbritannial, Hollandil, Rootsil ja Saksamaal Euroopa Liidu keskmisest väiksemad.
Eesti leiab tabeli viimase viie seast, kus panused on suhtarvuna kõige suuremad - Eestil 0,93%, Suurbritannial 0,68% ja Saksamaal võrdluseks 0,81%.
See on võimalikuks saanud tagasimaksete tõttu, mis suurriikide poliitikud eesotsas Margaret Thatcheriga omale läbi aegade ELi eelarvest välja on kaubelnud ning mille maksavad kinni teised liikmesriigid, selgitab Lamassoure."Prantsusmaa maksab neljandiku Briti tšekist."
Euroopa Parlament nõuab ELi eelarve tulude poole reformi. Vastava kõrgetasemelise komisjoni moodustamine, mis seda arutama hakkab, oli parlamendi üks eeltingimusi ELi järgmise seitsme aasta eelarve kinnitamiseks, mis eile Strasbourgis lõpuks rohelise tule sai.
"Euroopa Liit peab oma fiskaalse autonoomia tagasi saama," ütleb Lamassoure sama päeva õhtul hääletuse järel, viidates ELi eelarve praegusele suurele sõltuvusele liikmesriikide sissemaksetest ja sellega poliitilistest tõmbetuultest. Ta meenutab ELi algusaegu, kui lõviosa toonase Söe- ja Teraseühenduse tuludest saadi sektori ettevõtetelt laekunud maksudest.
"Üle-euroopalise maksu idee ei ole mingi revolutsiooniline idee," pareerib Lamassoure küsimuse, kas EL kavandab uute omatulude näol Euroopa-ülest maksu.
Kõige sagedamini nimetatakse võimaliku uue omatulu allikana ELis finantstehingute maksu, energiamakse, samuti käibemaksu, millest osa läheks ühiseelarvesse ja vähendaks selle võrra liikmesriigi sissemakset.
Lamassoure möönab, et arutelud tulevad pikad ja vaevalised, kuid ei välista, et ELi järgmises seitsme aasta eelarves võiks ELi omatulude osa olla juba oluliselt suurem.
"Euroopa ehitamine nõuab kannatlikkust," nendib ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroopa Parlamendi president Martin Schulz ütles täna Tallinnas, et Euroopa Liidu järgmine seitsme aasta eelarve (perioodiks 2014-2020) pole saanud Euroopa Parlamendilt ikka veel lõplikku kinnitust, kuna osad liikmesriigid on kokkulepetest taganenud.
Tuleval aastal tuleb teha olulised otsused järgnevaks kuueks aastaks, märkis põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder.
Teisipäeval jõuab Strasbourgis Euroopa Parlamendi täiskogul lõpphääletusele Euroopa Liidu järgmise seitsme aasta eelarve, mis teeb võimalikuks Rail Balticu ja suurendab lõppeva perioodiga võrreldes märkimisväärselt põllumajandustoetusi Eesti talunikele.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.