Mitmed Lääne ettevõtted ja investorid eesotsas pankadega väljuvad või on väljumas Ukrainast, ütles ettevõtja Urmas Sõõrumaa.
Sõõrumaa hinnangul ebakindlus Ukrainas siiski jätkub. Tema sõnul sundis Euroopaga liitumise ootus paljusid oma seniseid otsuseid edasi lükkama, kuid viimaste sündmuste valguses, kus Ukraina valitsus on otsustanud peatada ettevalmistused Euroopa Liiduga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu sõlmimiseks, teevad ettevõtted suure tõenäosusega konkreetsemad otsused, kas Ukrainasse jääda või sealt lahkuda.
Ukrainas äri ajav Sõõrumaa märkis, et selline käitumine on Ukrainale omane. "Küllap nad tahavad ka Euroopaga ikkagi edasi rääkida," lisas ta.
Küsimusele, kas Eesti ettevõtja jaoks oleks praegu või lähiajal Ukrainas äriajamine mõistlik, vastas Sõõrumaa, et äri võib ajada igal pool. "Kasvõi Lõuna-Ameerikas, Ukrainas, kustahes. Selleks peab lihtsalt kohalike oludega end suutma harmooniasse viia," ütles ta. "Igal maal on oma iseärasused. Mina isiklikult arvan, et Hispaanias äri ajamine ei ole kindlasti mitte kergem kui Ukrainas."
Aastaid tagasi Ukrainas suurt lepingut jahtinud Sõõrumaa ei pidanud seal ettevõtlusega tegelemist raskeks, kuid kirjeldab sealset keskkonda segaduse, reguleerimatuse ja kohtusüsteemide töötamatusega. Tema sõnul ei pruugi Ukrainas saada kõik tahtjad juriidilist kaitset, kuna seal toimitakse meile harjumuspäraselt veidi teistmoodi, viidates ka korruptiivsusele.
Seotud lood
Reageerides Ukraina ootamatule teatele peatada assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu ettevalmistamine Euroopa Liiduga, ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel, et kavatseb Venemaa presidendi Vladimir Putiniga üles võtta endiste Nõukogude Liidu liikmesriikide survestamise teema.
Ukraina valitsuse otsus peatada ettevalmistused Euroopa Liiduga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu sõlmimiseks on pigem kohalike suurettevõtjate huvides, kes on orienteeritud Venemaa turule, ütles ettevõtja Tõnis Palts.
Ukrainlastel pole midagi Euroopasse müüa, kommenteeris ettevõtja Hillar Teder Ukraina valitsuse otsust peatada kõnelused Euroopa Liiduga lepingu sõlmimiseks.
Ukraina president Viktor Janukovitš ütles, et peab Euroopa Liidu tingimusi riigile finantsabi osutamiseks alandavaiks.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.