Ukrainlastel pole midagi Euroopasse müüa, kommenteeris ettevõtja Hillar Teder Ukraina valitsuse otsust peatada kõnelused Euroopa Liiduga lepingu sõlmimiseks.
Ukrainas on olnud puudu sisuline diskussioon, mida üks või teine leping riigi jaoks tähendaks, lisas ta.
"Selge on see, et Ukraina majandus on seotud SRÜga [Sõltumatute Riikide Ühendus], kõikide tootjate turud on seal," ütles Teder. Tema hinnangul võis Ukraina president kindlasti olla assotsiatsioonileppest ELiga huvitatud, kuid mitte tingimusel, et Venemaa kehtestaks kõikidele Ukraina kaupadele tollid.
"Isegi kui tohutult investeerida Ukraina majandusse ehk tootmine kujundada ümber vastavalt Euroopa standarditele, siis tegelikult ei annaks see turgu. Ainult kulutad raha, aga tulu ei tule kuskilt vastu," kommenteeris Teder Ukraina vaatepunkti. "Turg on SRÜs ja sinna ka see jääb. Euroopas ei ole see kaup mingil juhul oodatud," lisas ta.
Ettevõtja märkis, et ukrainlastel on lihtne toota, kuid keeruline maha müüa. Majanduslikult ei saa Ukraina endale lubada SRÜ turu kaotamist, kuna seda pole millegi vastu vahetada.
Tederi hinnangul on väikestel riikidel SRÜ majandusruumist võimalik välja pääseda, kuid suuremate tootmismahtudega osapooled ei saa endale mõistlikku väljumist lubada. Ettevõtja sõnul võib Ukraina otsus keskenduda kaubandussidemetele Venemaaga olla pigem pikaajaline valik.
Poliitikud võivad Tederi sõnul ajada oma juttu, kuid jamad algavad siis, kui poliitikud ignoreerivad majandusseadusi, mida ettevõtja hinnangul tehakse Euroopas pidevalt. "Euroopal oleks vaja Ukrainat selleks, et saada Ukrainas lihtsalt kätte mingi uus turg. Aga mida see ukrainlastele annab, mida neil on Euroopasse müüa? Mitte midagi," selgitas ta.
Sügisel oma Ukraina firmaga börsile tulnud Teder nimetab kõnealust riiki keeruliseks. Tema hinnangul tuleks võtta rohkem aega rahulikuks aruteluks ja otsuste täpsemaks tähenduseks.
Seotud lood
Ukraina valitsuse tänane otsus peatada ettevalmistused assotsiatsioonileppe allakirjutamiseks on tagasilöögiks riigi Euroopaga lõimumisel ning tagasilöögi said ka EL-i idapartnerlusprogramm ning tervikuna ühenduse välispoliitika, leiab riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (IRL).
Ukraina on eriti viimasel paaril nädalal justkui vajunud sügavasse virtuaalsesse spagaati Euroopa Liidu ja Venemaa vahel, kirjutab riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (IRL).
Ukraina opositsioon korraldas meeleavalduse valitsuse otsuse vastu peatada ettevalmistused Euroopa Liiduga lepingu sõlmimiseks.
Ukraina otsus peatada kõnelused Euroopa Liiduga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu sõlmimiseks on vallandanud Venemaa ja Euroopa Liidu vahel vastastikused süüdistused Ukraina survestamises.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.