Reageerides Ukraina ootamatule teatele peatada assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu ettevalmistamine Euroopa Liiduga, ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel, et kavatseb Venemaa presidendi Vladimir Putiniga üles võtta endiste Nõukogude Liidu liikmesriikide survestamise teema.
Venemaa tõlgendab Euroopa püüdu tugevdada poliitilisi ja majandussidemeid oma idapoolsete naabritega liiga tihti Venemaa vastu suunatud sammudena, ütles Merkel oma iganädalases veebipöördumises. "See ei ole nii," jätkas ta.
"Meil tuleb Venemaaga rääkida, et alati ei tekiks olukorda, kus valida tuleb kas üks või teine," vahendas agentuur Bloomberg. Merkel lisas, et võtab teema Putiniga üles esimesel avaneval võimalusel.
Merkeli sõnul peab Euroopa Liit Venemaaga arutama konkureerivate huvide teemat Ida-Euroopas, et "sellisest poliitilisest survest üle saada". Vastuseks küsimusele, kas see pingestab ka Venemaa ja Saksamaa suhteid, vastas Merkel: "See on probleem."
Merkel osaleb tuleval nädalal Vilniuses toimuval tippkohtumisel, kus algselt oli plaan allkirjastada ELi ja Ukraina assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleping. Neljapäeval peatas Ukraina valitsus ootamatult kõnelused, teatades, et majanduslikel põhjustel kavatsetakse tihendada suhteid hoopis Venemaa ja teiste endiste Nõukogude Liidu liikmesriikidega.
Läinud nädalal ärgitas Merkel Ukrainat läbi viima tõsiseid reforme, et läheneda Euroopa Liidule. Samuti kordas ta üleskutset ekspeaminister Julia Tõmošenko vangist vabastada.
"Tõmošenko on üks teema, kuid mitte ainus teema," ütles Merkel nädalavahetuse pöördumises.
Seotud lood
Reitinguagentuur S&P kärpis Ukraina krediidireitingu veel suuremaks rämpsuks, kuna valitsus on hädas valuutanappusega ja grivna devalveerimine muutub tõenäolisemaks, vahendab Bloomberg.
Gazprom nõudis täna Ukrainalt tasumata gaasiarve ära maksmist "kiiremas korras", tekitades kartusi uuest gaasitülist kahe naabri vahel, mille tõttu on varem külma kannatanud ka ELi riigid.
Ukraina valitsuse otsus peatada ettevalmistused Euroopa Liiduga assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu sõlmimiseks on pigem kohalike suurettevõtjate huvides, kes on orienteeritud Venemaa turule, ütles ettevõtja Tõnis Palts.
Mitmed Lääne ettevõtted ja investorid eesotsas pankadega väljuvad või on väljumas Ukrainast, ütles ettevõtja Urmas Sõõrumaa.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.