Pärast 2008. aastat on maailmas vähendatud vabaturumajandust, ütles ASi Swedbank Eesti juhatuse esimees ja Eesti Pangaliidu juhatuse esimees Priit Perens.
Konkurentsiameti konverentsil esinenud Perensi sõnul on maailmas tekkinud valijatepoolne surve, kuna tahetakse teada, miks läheb paremini nendel riikidel, kes rakendavad suuremat kontrolli ja regulatsiooni ehk vastupidist keskkonda vabale ettevõtlusele.
Põhjused, miks maailmas valitseb usaldamatus:- uued riikidevahelised jõuvahekorrad ja rikkuse ümberjaotamine läänest itta,- arenenud riikide kasvav võlgnevus,- poliitika ja poliitikute mõju turgudele,- panganduse ja riikide finantstervise omavaheline seotus,- pankadevahelisel turul pole usaldus taastunud,- ühiskonna umbusaldus pankade vastu, vastukäivad ootused ja surve tuludel,- jätkuv "deleverage".
Swedbanki Eesti üksuse juhi teatel avaldub umbusalduse puudumine ilmekalt näiteks madalas või negatiivses majanduskasvus ja laenude väheses võtmises.
Perensi teatel pole Eestis olnud finantskriisi, vaid samale perioodile sattunud kinnisvarakriis. "Praegu on majanduse tasakaal hea, kuna välislaenudest sõltuvus on madal," lisas Swedbanki esindaja.
Tema sõnul vaagivad Eestis pangad rohkem laenuandmist kui kriisieelsetel aastatel, kuna osaliselt nõuavad seda ka ühiskonna muutunud ootused.
Seotud lood
Edukamatelt ja rikkamatelt ei tohiks rohkem makse nõuda, kuna selline tendents võib kujuneda ohtlikuks, ütles ettevõtja Meelis Atonen konkurentsiameti konverentsil.
Viidates majanduskriisile ja selle tagajärgedele küsis Ekspress Grupi suuromanik Hans H. Luik konkurentsiameti konverentsil pankade esindajatelt, kas pankade ja klientide vahel on riskid jagatud kristlikult.
Eesti Post tuleks praegu erastada konkurentide kasvu tõttu, ütles Eesti Posti nõukogu esimees Meelis Atonen.
Kodumaine kapital jääb igal juhul ellu, kuid küsimus on pigem, kas Eestis või välismaal, ütles Alexela Energia ASi juht Marti Hääl.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.