Euroopa üks mõjukamaid ametikohti – eurogrupi juhi amet – on minemas poliitikule, kes ametist lahkuva Jean-Claude Junckeriga võrreldes on „kerge pagasiga“.
Juba täna võivad eurogrupi liikmed nimetada uueks juhiks 46-aastase Hollandi rahandusministri Jeroen Dijsselbloemi, kes asus ametisse alles mõned kuud tagasi ning on laiemale avalikkusele seni vähe tuntud. Wall Street Journal kirjutab, et mehel on põllumajandusökonoomika alane haridus ja et ta elustiili hulka kuulub muuhulgas see, et ta oma köögiviljad ise kasvatab.
Teiste euroala riikide rahandusministrid on öelnud, et neile on Dijsselbloemi debüüt rahvusvahelisel areenil väga imponeerinud. Samas on kõlanud ka kahtlusi tema suhtelise kogenematuse suhtes, eriti kui arvestada eelkäija renomeed – mitmekordne Luksemburgi peaminister ja rahandusminister Jean Claude-Juncker oli ühtlasi üks eurole aluse pannud Maastrichti lepingu arhitekte.
Skepsist on väljendanud näiteks Prantsuse liidrid, kes muretsevad, kas Dijsselbloem ikka suudab euroala tuumiku ja ääreala riikide vahel piisavalt hästi üksmeelt leida. Hollandlane esindab sarnast kurssi nagu Saksamaa, mis nõuab abi saavatelt riikidelt karmi kasinus- ja kärpekuuri.
Dijsselbloem näib siiski ametisse saavat – muuhulgas seetõttu, et esindab riiki, mil ühest vähestest on euroalal veel tipptasemel AAA reiting. Tänasel eurogrupi rahandusministrite kohtumisel tutvustab ta oma vaateid, ehkki mingit „uut visiooni eurost“ tal plaanis avalikustada ei ole.
Dijsselbloemi toetajad ütlevad, et tema hea suhtlemisoskus ja vaos hoitud temperament kaaluvad kogenematuse üles.
Dijsselbloem on olnud pikalt poliitikas, kuid valdavalt rambivalgusest väljas. Aastal 2000 sai temast Hollandi parlamendi liige. Ajalehtede pealkirjadesse sattus ta 2007. aastal, mil ta püüdis käivitada avalikku debatti vägivaldsete arvutimängude ja seksuaalse alatooniga muusikavideote moraalsuse üle.
Dijsselbloem oli ka tööpartei valimiskampaania edu taga mullu septembris toimunud valimistel.
Dijsselbloemi lähedased kirjeldavad teda kui idealisti, kelle poliitilised vaated kajastuvad tema tugevas töömoraalis ja kasinas elustiilis.
Dijsselbloemil saaks uues ametis olema üsna keeruline – Hollandi avalik arvamus sunnib teda järgima karmi ja kasinat liini, mida on esindanud Põhja-Euroopa riigid. Eurogrupi juhi rollis tuleb tal aga ilmutada suuremat paindlikkust ja võimet konsensuse leida.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi ütles eurogrupi uue juhi valikut kommenteerides, et tal ei ole probleemi, et tegemist on sama poliitilise perekonna esindajaga, kuhu kuulub ka Prantsusmaa sotsialistist president Francois Hollande.
Euroala rahandusministrid kinnitasid esmaspäeval eurogrupi uueks juhiks Hollandi rahandusministri Jeroen Dijsselbloemi, vahendas agentuur Bloomberg.
Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker kordas eile oma kavatsust selle aasta lõpust-tuleva aasta algusest eurogrupi juhi amet maha panna.
Hollandi rahandusministril Jeroen Dijsselbloemil on head väljavaated saada uueks eurogrupi juhiks, kirjutas nädalavahetusel the Financial Times.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.