Islandi peaministri väitel näitab saareriigi toibumine kollapsist, et ELi kuulumine pole eduks tingimata vajalik.
Šveitsis Davosis algas eile igaaastane üks suuremaid majandusfoorumeid, kus osalevad kümned riigijuhid ja sajad maailma majanduse põhiotsustajatest. Valisime esimestest pressikonverentsidest Bloombergi abiga välja mõned huvitavamad.
Mis sõnumiga tulid suurärimehed ja riigijuhid Davosisse?
Venemaa peaminister Dmitri Medvedev: Praegused naftahinnad on lähedal optimaalsele tasemele, seda nii tootjatele kui tatbijate seisukohast võttes. Muide, Venemaa sõltuvus toorainetest on liialdatud.
Võime lõpetada Gazpromi monopoli gaasi ekspordil niipea, kui see osutub majanduslikult otstarbekaks. See on võimalik, sest on ka teisi, sõltumatuid gaasitootjaid. Kuid me ei tohi kaotada raha. Raha on kõige olulisem.
Patrice Motsepe, rikkaim mustanahaline lõunaaafriklane, African Rainbow Minerals Ltd omanik: plaatina on kõige olulisem valdkond. Me oleme seda sektorit jälginud mitmed aastad ja seal on head võimalused. Mis puudutab jutte kaevandusettevõtete riigistamisest, siis riigistamise ajalugu räägib enda eest. See oleks läbikukkumine. Erasektori koostöö ametiühingute ja valitsusega on ennast üle kogu maailma tõestanud.
Islandi president Olafur R. Grimsson: Islandi toibumine finantskollapsist ja EList väljapoole jääva rahva heaolu näitab, et ELi liikmeksolek pole majanduslikuks heaoluks tingimata vajalik. Maailmas on vähe riike, kes on sama edukad kui Šveits. Vaatame ka Norrat ja Islandi, mis on toibunud finantskriisist palju paremini, kui Euroopa. Seega on raske nõustuda, et sa pead olema ELis, et olla edukas.
Harvardi ülikooli professor Kenneth Rogoff: Euroopa ühisraha võib ellu jääda, kui euroala liikmed vormivad tihedama poliitilise liidu ning lasevad riikidel nagu Kreeka jääda „välisele orbiidile”. Pikaks ajaks. Euroopa on jõudnud suurema elastsuse seisu, kuid kus on majanduskasv? Kui sul pole majanduskasvu, kuidas sa saad öelda, et võlakriis on läbi, mitte mainides valitsemisprobleeme? Me oleme lõppmängust veel kaugel.
Autor: Meelis Mandel, Rivo Sarapik
Seotud lood
Neli aastat pärast seda, kui islandlased tänaval potte ja panne kolistades saareriigi majanduskrahhi tüürinud valitsuse tagasi astuma sundisid, on samad parteid jälle valitsust moodustamas.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.