Riigihangete seaduse järgi võib riigihankelt kõrvaldada isiku, kes on kutse- või ametiliidu aukohtu otsusega või muul sarnasel alusel raskelt eksinud kutse- või ametialaste käitumisreeglite vastu.
Euroopa Kohtu praktika puudumise tõttu on hankemenetlusest kõrvaldamise juhtumeid olnud vähe.
Euroopa Kohus leidis detsembris, et mõiste “eksimus kutse-või ametialaste käitumisreeglite vastu” hõlmab igasugust süülist käitumist, mis mõjutab ettevõtja usaldusväärsust, ja seda mitte ainult konkreetse ettevõtja kutseala suhtes kehtivate kutse-eetika eeskirjade rikkumist kitsas tähenduses. Järelikult võib seda, kui ettevõtja ei täida lepingulisi kohustusi, käsitleda eksimusena käitumisreeglite vastu.
Hankijatel lihtsam. Kohus leidis siiski, et terminit “raske eksimus” tuleb mõista nii, et enamasti viitab see ettevõtja käitumisele, milles ilmneb tema süüline tahtlus või teatava raskusastmega hooletus. “Raske eksimuse” tuvastamine eeldab, et ettevõtja käitumist on konkreetselt ja individuaalselt hinnatud.
Seega ei saa eelnevate riigihankelepingute nõuete eiramist alati pidada raskeks süüliseks eksimuseks. Hankija peab hindama väidetavalt süülist käitumist juhtumipõhiselt.
Edaspidi on hankijatel lihtsam riigihangete seaduses toodud pakkuja kõrvaldamise alust rakendada, sest kohus on andnud määratluse, mida mõista raske süülise kutse- või ametialaste käitumisreeglite eksimuse all.
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.